Читај ми!

Шабић критикује кршење права узбуњивача

Удаљењем са посла раднице Казнено поправног завода у Нишу Валентине Крстић, која је добила статус узбуњивача, крше се њена права и дестимулишу сви који би у својој средини желели да укажу на корупцију, оценио повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић.

Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић оценио је да се удаљењем са посла раднице Казнено поправног завода у Нишу Валентине Крстић, која је добила статус узбуњивача, крше њена права и да се дестимулишу сви који би у својој средини желели да укажу на корупцију.

Заменик управника Казнено поправног завода у Нишу Гордан Божић донео је јуче решење о удаљењу с посла и покретању дисциплинског поступка против раднице тог завода Валентине Кристић, а као разлог је наведена тежа повреда радне дисциплине.

Шабић сматра да је удаљење са посла Валентине Крстић тешко схватљиво у моменту када држава настоји да појача борбу против корупције.

"Овакав поступак посебно је тешко схватљив у тренутку када држава настоји да интензивира борбу против корупције што, поред осталог, свакако подразумева заштиту узбуњивача и санкционисање оних који према њима врше било какву врсту одмазде", рекао је Шабић.

Како је навео, чак и под претпоставком да за вођење дисциплинског поступка има основа, решење о удаљењу с посла, уз смањење плате за 50 одсто, неког ко је пријавио корупцију у својој средини и од Агенције за борбу против корупције добио статус узбуњивача, изазива најдиректније асоцијације на одмазду.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности најавио је да управо приводи крају пројекат "Заштита узбуњивача".

Према договору с министром правде и државне управе тај модел закона биће предат том министарству с тим да оно настави активности које ће обезбедити усвајање тог закона.

И Мисија ОЕБС-а у Србији оценила је да је одлука Казнено поправног завода у Нишу, први познати случај очигледне одмазде против узбуњивача коме је додељена заштита због пријаве сумње на корупцију.

Заменица шефа Мисије ОЕБС-а Пола Тиди рекла је да је потребно хитно усвојити закон о заштити узбуњивача како би појединци који пријаве сумњу на корупцију били боље заштићени, тај закон треба да установи права и одговорности власти и узбуњивача, што је кључан корак у ефикасној борби против корупције.

Тиди је навела и да су видови заштите коју пружа Агенција за борбу против корупције битни ради стварања климе "нулте толеранције" према корупцији.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. мај 2024.
18° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије