уторак, 16.02.2021, 08:40 -> 08:49
Извор: Танјуг
"Негујмо српски језик" у сусрет Свесрпском дечијем сабору
У сусрет манифестацији "Свесрпски дечији сабор", коју сваког маја организују Дечји културни центар Београд и Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, под покровитељством председника Србије Александра Вучића, направљена је песма "Негујмо српски језик".
Текст песме је написао Бранко Стевановић, а музику Леонтина Вукомановић, саопштили су из Дечијег културног центра.
Песма и спот настали су у сарадњи са Удружењем наставника музичке културе Србије и деце из Српских допунских школа у Француској, Италији, Словенији, Данској и Републици Српској.
"Песма "Негујмо српски језик", која ће бити саставни део овогодишњег "Свесрпског дечјег Сабора", настала је у оквиру пројекта "Деца - Србији", подржаног од Министарства спољних послова - Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону. Овај пројекат окупио је српску децу из региона и дијаспоре, удружену у хорском певању са вршњацима из Србије", каже Александра Станковић из Удружења наставника музичке културе Србије.
Она је нагласила да су време пандемије Ковид-19, када су затворене школе у Европи и региону, педесеторо деце са наставницима српских допунских школа у Данској, Француској, Италији, Словенији и Босни и Херцеговини, на онлајн пробама припремали песму "Негујмо српски језик".
"Заједничким музицирањем и певањем скренули су пажњу на значај повезаности региона и дијаспоре са матицом Србијом, кроз драгоцено учење језика", истакла је Александра Станковић.
Један од повода за настанак манифестације "Свесрпски дечји сабор" је обележавање Дана свесловенске писмености - Дан Светих Ћирила и Методија, па се сабор званично отвара сваке године 24. маја, концертом у част прославе овог празника у сали "Донка Шпичек" у Дечјем културном центру Београд.
Организатори се надају да ће епидемиолошка ситуација бити повољна и да ће бити у прилици да укажу гостопримство нашим пријатељима из дијаспоре и региона у мају 2021. године.
Уколико то не буде могуће, дружење деце из Србије и њихових вршњака из дијаспоре наставиће се кроз онлајн сусрете, креативне радионице и уметничко-образовне програме у циљу развијања осећаја припадности земљи матици код деце у дијаспори и расејању и упознавања вредности сопственог културног наслеђа.
Коментари