петак, 09.05.2025, 17:01 -> 18:08
Извор: Никола Толоманоски
Јубилеј Ансамбла народних игара и песама ОРО
Ансамбл Народних Игара и Песама ОРО основан је 2015. године у Бобињију, у предграђу Париза, од стране групе младих ентузијаста вођених љубављу према фолклору и жељом да створе простор у ком ће се традиција живети, а не само приказивати. Њихова упорност, искрена емоција и вера у колектив створили су оно што данас с поносом називамо ОРО.
Оно што овај ансамбл издваја јесте то што комуникација и тимски дух чине његову срж – саму управу и маркетинг тим чине искључиво играчи ансамбла, што ствара осећај заједништва и једнакости међу члановима.
Данас, ансамбл броји преко 150 чланова свих узраста, распоређених у више група – од малишана, преко припремног и извођачког састава, до мушке и женске певачке групе са више од 15 чланова.
ОРО се 2018. године успешно представља на европској сцени дијаспоре, осваја златну медаљу и специјалну награду за најбољу кореографију. Годину дана касније, 2019. на Европској смотри српског фолклора у Београду, Ансамбл ОРО достиже свој врхунац – осваја прво место и титулу европског првака, са кореографијом игара и песама са Кордуна.
Уметнички развој и целокупан уметнички правац ансамбла воде Снежана Митровић и Никола Бранковић, који су уједно и уметнички директори ансамбла ОРО. Њихова посвећеност, искуство и визија одиграли су кључну улогу у обликовању ансамбла кроз све ове године и довели га до запажених успеха на европској сцени.
Поред смотри, ОРО се истиче и као организатор значајних догађаја, као што је фестивал "Оро се вије", који окупља ансамбле из париског региона и увек представља посебног госта из иностранства. Кроз фестивал "Деца су украс света", ансамбл сваке године отвара врата малишанима различитих националности, негујући не само традицију, већ и међукултурни дијалог.
Током тог фестивала, чланови ансамбла су имали прилике да се едукују о фолклору других народа, да разумеју различите игре, песме и обичаје, и тиме обогате свој уметнички израз.
Кроз године, АНИП ОРО је неговао сарадњу са бројним људима – кореографима, уметницима и сарадницима – од којих су многе прерасле у дугорочна пријатељства, а нека и у животне љубави и брачне заједнице.
Таква прича није честа и говори о томе колико је фолклор у дијаспори више од сцене – то је начин живота и део идентитета.
Данас, ансамбл на свом репертоару има преко 15 кореографија са простора Балкана, поседује више од 300 ношњи, од којих су многе оригиналне или пажљиво реконструисане. Сваке године организује семинаре игара и песама, са циљем да новим генерацијама пренесе делић историје кроз игру.
Посебну улогу у том уметничком развоју имали су и имају и данас Снежана Митровић и Никола Бранковић. Њихова дугогодишња посвећеност, кореографска визија и пажљиво вођење уметничког израза ансамбла осигурали су да ОРО остане доследан себи, а уједно увек свеж и аутентичан.
Уметничко вођство унутар ансамбла пажљиво је структурирано:
– Извођачки ансамбл воде Ана Бранковић и Никола Толоманоски
– Омладински ансамбл воде Нина Грбовић и Стеван Станковић
– Најмлађе, наше Оровчиће, воде Катарина Вукосављевић и Кристина Толић као и певачку групу.
И након десет година, ОРО не стаје. Напротив, са поносом најављује јубиларни концерт који ће се одржати 10. маја 2025. године у сали Еспас дез артс у Ле Павиљон-су-Боа, у предграђу Париза. На тој сцени ће се окупити сви они – стари и млади – који су били део ове приче у протеклој деценији.
Коментари