Српски филмови на фестивалу у Трсту онлајн
Традиционални, 32. Филмски фестивал у Трсту биће одржан од 21. до 30. јануара, само онлајн због пандемије, а осим већ познатог наслова на отварању "Underground" Емира Кустурице, дирекција је открила још пројеката у програму смотре, као што је српски филм "Отац" Срдана Голубовића.
Филмови се могу гледати преко онлајн платформе "MYmovies", а сви детаљи су познати на самом сајту фестивала triestefilmfestival.it.
Међу играним филмовима у конкуренцији, два остварења имају за тему очинство као пожртвованост и стављање на озбиљан тест, а ту спадају споменути "Отац", који је награду публике добио у програму "Панорама" последњег Берлинала 2020, као и "Галаксија Андромеда" Море Рацина.
Та кинематографска дела приказују веома мучан, тежак, али не и немогућ задатак испуњавања нечије улоге као очинске фигуре.
У првом делу "Отац", сценарио према истинитој причи, осликава корупцију социјалних служби са којима се суочава и бори главни лик, који временом постаје прави херој у борби за своју децу коју је преузела хранитељска породица.
Други наслов "Галаксија Андромеда" говори о оцу који је спреман да учини све да напусти Косово како би својој ћерки гарантовао бољу будућност у Немачкој.
Немачко - белгијска драма "Изгнанство" редитеља из Приштине Висара Морине, премијерно приказана на чувеном фестивалу независних америчких и европских филмова "Санденс" 2020. године, оснивача Роберта Редфорда, такође се креће између Косова и Немачке.
Кроз причу о фармацеутском инжењеру који је дискриминисан због своје националности, редитељ објашњава да филм приповеда суштину о "бахатости Запада према онима из економски слабијих земаља".
Враћајући се у прошлост у односу на претходне приче, филм литванског режисера Шарауна Бартаса "У сумраку" (званична селекција Филмског фестивала у Кану, са светском премијером на Међународном фестивалу у Сан Себастијану) говори о пунолетству 19-годишњака на позадини приче филма о Литванском покрету отпора против совјетске окупације након завршетка Другог светског рата.
Два филма представљају највеће изненађење прошле сезоне у европској кинематографији, а први је шведско-пољски "Зној" Магнуса Вон Хорна (такође званична селекција у Кану), који приказује три дана у животу познате Инстаграм инфлуенсерке - фитнес инструкторке, која изненада постаје мета и жртва прогонитеља.
Други пројекат - грузијски филм "Почетак" ауторке Дее Кулумбегашвили (такође официјелна селекција у Кану и добитник награде у Сан Себастијану), говори о Јани, жени вође заједнице Јеховиних сведока, коју је напала екстремистичка група.
Међу актуелним документарним филмовима, биће приказан већ познати румунски наслов "Acasa, мој дом" редитеља Радуа Киорничиуса, премијерно приказан на фестивалу Санденс.
Филм пружа портрет о породици која деценијама живи у дивљем и напуштеном делу Букурешта, пустом воденом сливу на периферији града. Они могу тамо да живе све док их догађаји у националном парку не приморају да се преселе у град.
Овај концепт „породичних места" такође је тежиште у филму "Нокти у мом мозгу" азербејџанске редитељке Хилал Баидаров.
Филм приказује путовање кроз остатке куће из детињства, где се свака врата у распадању отварају ка прошлости, у размишљању о памћењу, које се увек враћа на иста питања, исте успомене или идентичне фиксиране нокте.
Присутна је и селекција "Art & Sound", одељак у сарадњи са ТВ каналом "Ski Arte", који ће премијерно приказати филмове из те секције.
Међу актуелним причама је словеначки филм "Антигона - како се усуђујемо!" аутора Јанија Севера, који оживљава класични концепт хероине античке трагедије, кроз интерпретацију словеначког филозофа Славоја Жижека.
На програму те селекције је и домаћи документарац "Повратак кући - Марина Абрамовић и њена деца" Бориса Миљковића, који креира реминисценцију живота једне од најконтраверзнијих и најважнијих представника савремене уметности светског гласа, док се враћа у родни Београд након више од четири деценије.
Због пандемије и накнадног затварања биоскопа, донета је одлука да се 32. Фимски фестивал у Трсту пресели комплетно онлајн, и у складу са тим, направљен је раније избор од шест филмова (три документарна, три играна) из претходног, 31. издања, који су доступни на стриминг платформи "MYmovies" од 21. децембра.
Основан уочи пада Берлинског зида, фестивал у Трсту је водећи италијански фестивал у средњоисточној европској кинематографији, који више од 30 година пружа италијанској и западној јавности посебан увид у свет кинематографије и ауторе чија су остварења ретко или готово никада проучавана.
Коментари