Двогодишњица Удружења матице, дијаспоре, Срба у региону и пријатеља Србије "Корени"
Поводом двогодишњице од оснивања, Удружењe матице, дијаспоре, Срба у региону и пријатеља Србије "Корени", организовали su 26. децембра прес конференцију у Београду.
На самом почетку скуп је благословио свештеник Славко Бојовић. Стојан Стевановић, привредник из Швајцарске, пореклом из Лопара уједно је и председник Удружења Корени говорио је о важности улагања капитала у завичај.
"Нас 3.000 из општине Лопаре живи у Швајцарској, а 5.000 у дијаспори. Уложио сам свој капитал у завичају, у Лапаре, а за мном је уложило још 11 привредника. Дијаспора је васкрсла Лопаре, у сарадњи са начелником општине Радом Савићем", рекао је Стевановић.
На челу Управног одбора Корена је Милан Гутић је нагласио да је људи који се окупљају око Удружења Корени имају изражен патриотски осећај.
"Циљ је да дамо свој допринос у изградњи модерне и уређене државе, на принципима и вриједностима из прошлости, а у складу са вриједностима данашњег времена. Не смијемо да допустимо да се у Србији љуљају празне колијевке. Хвала свима који су нас научили да је коријен трајан и док је он здрав биће и стабла и грана", рекао је Гутић.
Николина Милатовић Поповић из Министарства спољних послова Србије - Управа за дијаспору се укључила онлајн у конференцију:
"Програм рада са дијаспором што се тиче Управе за дијаспору има два циља. Очување идентитета, језика и културе, и економско повезивање са матичном државом."
Душко Ћутило је нагласио да ће Фонд за избегла и расељена лица на чијем је челу, поред досадашњих активности, у 2021. години ће имати низ активности које се односе на сарадњу са Србима у регону.
Владимир Кокановић из Савеза Срба Словеније каже да је све своје деловање и капацитете усмерио на промоцију српске традиције и културе.
"Савез Словеније формиран је пре нешто мање од две године и тренутно у свом чланству окупљамо већину културно-уметничких друштава која постоје и представљамо кровну организацију. Поред тога решавамо и статусна питања Срба у Словенији која су вишедеценијска. Иницирали смо пројекат да се у готово свим школама у Словенији уведе српски језик кроз допунске часове. И за то се пријавило преко 1500 деце. Сав наставно-научни програм је преузет од Министарства просвете Републике Србије", рекао је Владимир Кокановић и додао да су српски студенти у Словенији такође бројна групација.
Следеће године се очекује попис становништва у Словенији. Тренутна регулатива не дозвољава свим становницима Словеније да се изјасне по националној и верској опредељености.
"То нама Србима не даје могућност да се изјаснимо по националној припадности. Ми смо поднели иницијативу Влади Словеније да се измени та регулатива, али и да се формира регистар националне и верске припадности", рекао је Кокановић.
Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Милимир Вујадиновић се такође обратио присутнима и рекао да се Одбор два пута окупио до сада, и да су се састали са представницима српских заједница у региону, а да је Удружење Корени прво Удружење са којим се Вујадиновић званично састао откад је председник Одбора.
"Пуно смо урадили за наш регион и нашу српску заједницу и увек ћемо као Одбор стајати на располагању", рекао је Вујадиновић.
Боривоје Максимовић из Представништва Републике Српске у Србији наглашава да Срби у Србији и Срби у Републици Српској нису једни другима дијаспора.
"У сваком смислу смо недјељиви простор једне историје и традиције, као и једног језика и писма."
Коментари