Dmitrij Šostakovič: Simfonija broj 11, g-moll, Op 103

Jedanaestu simfoniju Šostakovič je komponovao posle neuspeha Mađarskog ustanka 1956. godine. Dobila je podnaslov Godina 1905. Dok se u prethodnoj simfoniji nosio sa intimnim patnjama, ova simfonija govori u ime porobljenog Sovjetskog naroda.

Ustanak 1905. godine iskorišćen je kao paralela tekućim događajima u Šostakovičevo doba. Simfonija broj 11 u sebi sadrži elemente folklornih i revolucionarnih pesama. Kao i uvek, delikatni podtekst Šostakovičevih ličnih stavova oseća se i čuje izborom tih pesama. Pažljivi tumači i poznavaoci to razumeju, budući da Jedanaesta simfonija time podseća na tragične događaje ugušene pobune iz 1905. godine. U nju je uključeno i svojevrsno proročanstvo, koje se kroz muziku jasno čuje - tadašnje revolucionarno stanje je iščilelo i ustupiće mesto haosu.

Svaki citat je savršeno uključen u muzički tok koji je kompozitor osmislio i koji nosi jasnu poruku: Istorija se ponavlja.

Premijera je izvedena u Moskvi, 30. oktobra, 1957. godine, kada je Natan Rahlin dirigovao Državnim simfonijskim orkestrom.

Izvode: dirigent Valerij Gergijev i Orkestar Teatra Marijinski

Repriza, 11. decembar u 00:55 i 08:02

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије