Читај ми!

I zlato i bronza sa svetskog prvenstva u boćanju stižu u Srbiju

Predstavnici boćarskog kluba Novi Beograd učestvovali su na svetskom prvenstvu u Francuskoj, od 8. do 11. novembra u ženskom i mešovitom sastavu. Predstavnici Srbije su bili Nataša Antonjak, Milica Kolundžija, Dejan Kovačević i Nevena Radović.

Nataša Antonjak, naša najbolja i najtrofejnija takmičarka u ovom sportu i članica Boćarskog kluba Novi Beograd, na završenom svetskom prvenstvu za žene i mešovite parove, koje je održano u Francuskoj, osvojila je bronzanu medalju u dosciplini POJEDINAC klasično, a mešoviti par, Milica Kolundžija, aktuelna evropska šampionka i Dejan Kovačević, postali su šampioni sveta u disciplini KRUG, pobedivši u finalu francuski dvojac, inače višestruke svetske prvake i rekordere.

Ovo je pedeseta medalja u poslednjih 15 godina u boćanju za reprezentaciju Srbije na najvećim svetskim i evropskim takmičenjima.

 O boćanju

Boćanje je veoma stara sportska igra koja se vekovima igra u mediteranskim zemljama i u primorju bivše Jugoslavije. Ime boćanje je izvedeno iz latinske reči bottia što znači lopta. Mogli bi je opisati i kao specifičnu mediteransku igru kuglama na ravnoj površini.

Mnogo toga upućuje da je boćanje nastalo u Grčkoj, u Sparti. Etrurci su je preneli Rimljanima, a ovi u Italiju i druge mediteranske i alpske zemlje. Takođe, kao moguće kolevke ovog sporta se pominje i stari Egipat i prostor današnje španske pokrajine Baskije.

Ipak, tačno poreklo boćanja je praktično nepoznato. U početku, tereni za boćanje su bili seoski putevi, ravna nepripremljena zemljišta, neiskorišćeni ravni prostori. Takođe, često su uz ugostiteljske objekte izgrađivani boćarski tereni, sa jednom ili dve staze (što bi i danas predstavljalo osveženje ugostiteljske ponude). Starinska verzija boćanja je podrazumevala upotrebu kamenih kugli koje su vremenom zamenile kugle od pečene gline, a zatim i drvene kugle. U današnje vreme se najčešće koriste sintetičke ili metalne, fabrički proizvedene kugle.

Ipak, upravo su izostanak strogih pravila i minimalni neophodni uslovi za njegovo igranje sačuvali tradiciju boćanja vekovima. Boćanje je 1984. godine postalo Paraolimpijski sprot, a od 2008. godine se igra u preko sto zemalja širom sveta ako posmatramo sve četiri boćarske asocijacije, saznajemo sa sajta Boćarskog saveza Srbije.

среда, 14. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом