Вучић: Минималац од 1. јануара иде на 550 евра, циљ је да пензије не заостају
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је идеја да се минималне зараде повећају у два корака – прво са 457 на 500 евра од 1. октобра, а затим на 550 евра од 1. јануара. Вучић је, такође, истакао да ће расти и пензије, упркос нижој стопи привредног раста, и то не мање од осам одсто.
Александар Вучић, гостујући на ТВ Пинк, рекао је да минимална зарада тренутно износи 457 евра што је, каже, три пута више него пре десет година. Тада је било 550.000 људи који су живели од минималне зараде, док их је данас око 95.000, навео је председник.
"Наша идеја је – о томе ће разговарати премијер Ђуро Мацут и министар финансија Синиша Мали – да у два корака повећамо минималну зараду за укупно 20,1 одсто: од 1. октобра са 457 на 500 евра, а од 1. јануара на 550 евра", изјавио је Вучић, додајући да ће синдикати сматрати да и то повећање није довољно.
Према његовим речима, уследиће и разговори са послодавцима како би им се помогло да не буду додатно оптерећени, пре свега кроз повећање неопорезивог дела зараде 15,1 одсто, што је посебно важно за грађевински сектор, као и за самосталне трговинске и занатске радње.
Вучић је истакао да је циљ да пензије расту сличним темпом као и плате. "Даћу све од себе да пензије не расту мање од осам одсто. И даље нисам задовољан нивоом пензија, јер заостају за платама. Мораће да дође до реалног повећања животног стандарда, а не само номиналног“, нагласио је председник.
Председник је, такође, најавио да ће 28. јуна бити отворен ауто-пут до Пожеге, а у првој половини јула пруга од Београда до Суботице. До краја године, према његовим речима, биће завршена и пруга до Будимпеште.
Коментари