Читај ми!

Ђурић на скупштини НАТО-а у Дејтону потврђује приврженост Србије споразуму, Вашингтон позива на флексибилност

Представници земаља-чланица НАТО-а учествују на Пролећном заседању Парламентарне скупштине Алијансе у америчком граду Дејтон у Охају, где је пре 30 година договорен и парафиран мировни споразум за БиХ. Током петодневног заседања разматрају се поуке Дејтонског споразума за решавање савремених глобалних сукоба. Скупштини присуствује и министар спољних послова Марко Ђурић који је истакао да одржив мир у БиХ може произаћи само из међусобног поштовања двеју страна, а не, како је рекао, из покушаја централизације који занемарују унутрашњу структуру те државе.

Три деценије након потписивања споразума којим је окончан рат у БиХ о његовим дометима разговарало се у граду где је парафиран. На догађају у организацији Северно-атлантске алијансе око 1.000 учесника дебатовало је о миру и сигурности на Балкану. Представник једне од земље гаранта документа из Охаја понавља став – Србија чврсто стоји иза Дејтонског споразума.

Шеф српске дипломатије Марко Ђурић истиче да за Београд Дејтонски споразум остаје жив и обавезујући правни оквир као споразум који гарантује уставни поредак и равноправност три конститутивна народа и два ентитета у БиХ.

"И даље чврсто стојимо иза њега јер смо уверени да се трајна стабилност може изградити само на темељима заједничке будућности. Србија у потпуности подржава територијални интегритет БиХ, али се исто тако залаже за очување уставних надлежности РС, онако како су гарантоване Дејтонским споразумом", наводи Ђурић.

Истиче да у Европи постоје они који се залажу за унитарну Босну, често под плаштом стварања "функционалније државе". Да будем искрен, то је катастрофа која чека да се догоди, додаје министар спољних послова.

Заменик државног секретара САД: Морате се прилагодити променљивим временима

Иако није савршен, ни у теорији ни у пракси, Дејтонски споразум је успех, каже заменик америчког државног секретара, наглашавајући спремност Трампове администрације да саслуша све стране и игра конструктивну улогу у дијалогу.

"Вољни смо да слушамо и радимо са свим потписаним странама. Договори морају чврсто да се поштују али ви морате бити флексибилни и да се прилагодите променљивим временима. САД не нуде неограничена средства за недефинисане, несигурне или нереалне планове. Нисмо заинтересовани за наметање визије друштва која одржава преференције удаљених бирократа или неких активиста. Америка може бити вољан партнер са значајним политичким капиталом али ћемо радити само са онима који су посвећени практичним реализмом за своју земљу“, наглашава Кристофер Ландау, заменик државног секретара САД.

Додик: Преговори су једини начин

Спремност на дијалог уз могуће модификације Дејтона прихватљиве свим странама, став су и председника РС.

Милорад Додик каже да је једина новина то што имамо нове администрација САД каже да се њихова политика мења и да се мора прилагодити времену.

"Наша политика се не мења. Ми смо увек хтели само то и ништа више. Драго ми је што постоји и реченица која каже не треба ништа наметати. Мислим да је једини начин да се преговара и разговара", истиче председник РС.

Према његовим речима, на дневни ред треба ставити све што је наметнуто од изворног Дејтона до данас.

"Све треба преиспитати, не у смислу да се мора укинути, већ да се прилагоди неком будућем времену“, каже Додик.

Професор Универзитета у Сарајеву: БиХ под Дејтоном потпуно нефункционална

Скоро тридесег година касније ниједан од потписника споразума више није жив, а полемике о значају и ревизији тог документа не престају.

"Он јесте зауставио рат али је произвео структуално најсложенију државу у којој је присутан такав систем блокада да је држава потпуно нефункционална“, сматра Енвер Казаз, професор на Универзитету у Сарајеву.

Милорад Додик напомиње да је Република Српска у свом парламенту усвојила Дејтонски споразум, а, како тврди, Федерација БиХ то никад није учинила.

"РС је верификовала граничну линију између ентитета, они то никада нису хтели да ураде. Они причају да је то лудачка кошуља коју треба мењати, а нас оптужују да рушимо Дејтон. Треба да почнемо од слова Дејтона па да видимо шта може опстати, а шта не може“, наводи Додик.

Пролећно заседање Парламентарне скупштине Алијансе у Дејтону траје до понедељка за када је и планирано обраћање Генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа.

недеља, 25. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом