Србија пребродила кризу

Међународни монетарни фонд оценио да је финансијски систем у Србији успешно пребродио светску финасијску кризу, али да ће главни изазов бити да се издржи могући наставак погоршавања економских услова.

Финансијски систем у Србији успешно је пребродио светску финасијску кризу, али ће главни изазов бити да се издржи могући наставак погоршавања економских услова, сопштио је ММФ.

У извештају о процени стабилности финансијског система у Србији, објављеном на сајту ММФ-а, наводи се да би главни ризици за банкарски сектор могли да буду продужавање рецесије и раст кредитног ризика због девизног задуживања компанија и грађана.

ММФ је оценио да би у Србији требало постепено да се смањују обавезне резерве банака и износ државне гаранције на штедњу.

Потребно је, истиче се, увести и процедуре којима би се за компаније олакшало реструктурирање кредита са кашњењем у отплати.

Банкарски сектор у Србији, наводи се, високо је капитализован и ликвидан и показао је значајну отпорност у стрес тестовима, тако да ни значајан пораст обима кредита са кашњењем у отплати не би угрозио адекватност капитализације банака.

У извештају ММФ-а оцењује се и да би Влада Србије требало да направи свеобухватну стратегију управљања задуживањем.

Неопходно је да се процедуре емитовања државних обвезница ускладе са најбољом међународном праксом иако је емитовање тих хартија од вредности у Србији помогло да се обезбеде стабилни извори финасирања, навео је ММФ.

Према извештају ММФ-а, осигуравајуће компаније у Србији су добро капитализоване, али је српско тржиште осигурања неразвијено.

ММФ је препоручио да се у Србији заврши одвајање компанија које се баве животним и неживотним осигурањем, да се усвоје мере за премовисање осигурања и либерализује локално тржиште реосигурања.

Како се истиче, потребна је и ревизија функција Агенција за осигурање депозита, пошто према тренутним решењима може да дође до конфликта интереса у обављању одређених дужности.

Извештај о стабилности финансијског система Србије завршен је 8. марта на основу до тада доступних података, навео је ММФ.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара