Како изгледа час одбране и заштите

Ученици завршних разреда средњих школа након 27 година поново уче о одбрани земље и понашању у случају ванредних ситуација. Курс је претежно теоријски и није обавезан.

Под слоганом "непријатељ никада не спава", предмет одбране и заштите ушао је у учионице крајем шездесетих година прошлог века, а распадом СФРЈ одлази у историју. Крајем фебруара се као пилот пројекат појавио у завршним разредима средњих школа.

Када се огласи школско звоно, ученици већ имају план шта да раде, а када би се огласила сирена за узбуну, да ли би знали да се снађу? РТС провера у београдској Гимназији "Свети Сава" на првом часу одбране и заштите.

Настава је факултативна и изводи се кроз три теоријска часа, док је четврти планиран за посете командама, јединицама и установама Војске Србије. У Регионалном центру Министартсва одбране истичу да, у зависности од коментара ученика, постоји могућност да овај предмет у будућности постане обавезан део наставе.

"Било је занимљиво зато што смо научили колико имамо авиона. Не сматрам да би требало увести као посебан предмет", каже један ученик.

Неки ученици сматрају да би требало више да уче о првој помоћи, како да реагују у ситуацији пожара, земљотреса, како да помогну некоме у судару. "Мислим да је то наша цивилна дужност, а не који постоје рангови у војсци", додаје други ученик. 

"Ако ћемо сувопарно учити ствари, о томе сутра ћемо заборавити све то", наводе они. 

Коментаре ученика ослушкују и припадници Министарства одбране и најављују да ће обуку прилагодити интересовањима матураната.

"Ми ћемо продубљивати, осавремењивати ове садржаје и на основу реакција деце видети да укључимо што више практичних облика наставе, као што су посете касарнама, отворени дани, присуство вежбама", каже пуковник Драган Стојчић, начелник Регионалног центра МО Београд.

Важна карика у ланцу обуке су и наставници, од којих су неки већ прошли сличну обуку, мада кажу да би требало још додатно да се упуте како би евентуално помогли у реализацији овог програма.

"Ми смо као запослени пролазили семинар од заштите од пожара до неких других, реаговање на насиље и на неке безбедносне проблеме и мислим да ученици о томе не знају довољно", каже Зоран Радоман, наставник социологије.

Изменама Закона о војној, радној и материјалној обавези дефинисане су категорије грађана које се обучавају за потребе одбране земље где су и ученици средњих школа. Интересовање за часове није мало, а само у Београду их је подржало 87 средњих школа.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара