Читај ми!

Опсада Лењинграда

Лењинград је током Другог светског рата провео 872 дана под опсадом немачких и финских снага. Блокада је трајала од 8. септембра 1941. до 27. јануара 1944. Немци су, до 8. септембра 1941. године, потпуно окружили град, блокирајући све путеве снабдевања до Лењинграда и његових предграђа.

Забележено је да је само у једном дану умрло више од 10 000 људи. Становници града су буквално умирали од глади у потпуној изолацији до 20. новембра 1941, када је успостављен пут преко језера Ладога назван „Пут живота. Опсада се наставила све до операција Искра, која је започета 12. јануара 1943. године.

Након жестоких борби, које су трајале даноноћно, 18. јануара јединице два фронта совјетске армије спојиле су се – што је значило да је извршен пробој опсаде Лењиграда. Град је под делимичном блокадом био све до ослобођења 27. јануара 1944. године. Коначан број жртава блокаде града никада није прецизно утврђен. Процењује се да је умрло, углавном од глади, од осамсто хиљада до милион становника Лењинграда. О страхотама животу у опкољеном граду говоре преживели становници Лењинграда и историчари, а гледаоци ће видети и ретке снимке живота у граду за време опсаде.

Аутор: Драган Станојевић

Сниматељ: Доне Зипевски

Монтажер: Оливера Даничић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове