Београдско благо- Ботаничка башта Јевремовац

Ботаничка башта Јевремовац, зелена оаза на површини од пет хектара, споменик природе под посебним режимом заштите, а захваљујући богатом културном и историјском наслеђу, башта је у споменикукултуре града Београда.

Почетак приче о ботаничкој башти налазимо у другој половини 19. века, 1874. године, када је основана одлуком Министарства просвете и црквених послова Кнежевине Србије, на предлог Јосифа Панчића, професора ботанике на Великој школи. После поплава које су уништиле биљни фонд и плац уз обалу Дунава на коме се башта првобитно налазила, Панчић и његов колега дворски лекар Саво Петровић, тражили су боље место које ће наћи захваљујући краљу Милану Обреновићу. Он ће 1889. Великој школи поклонити своје имање наслеђено од деде, господара Јеврема Обреновића. Једини услов који је поставио био је да се башта назове Јевремовац.

Лепоти баште коју краси и оригинални Јапански врт, нарочито доприноси велики стакленик, купљен крајем 19. века, убрзо после пресељења на нову локацију. Један од најлепших и највећих у овом делу Европе, подигнут у викторијанском стилу са централном куполом и два крила, 2014. године обновљени стакленик фабрике „Мозентин" из Дрездена, покрива преко 550 квадратних метара и под сводом чува више од 1.000 биљака.

Значај овог места увећава чињеница да се у њему чува и успомена на великог научника Јосифа Панчића, оснивача и првог управника баште. Лекар, професор Лицеја, први председник Српске краљевске академије и најбољи познавалац флоре Србије, Панчић је 40 година провео у природњачким истраживањима, о чему сведоче многобројни важни радови, открића оморике и рамонде и, нарочито, вредна збирка његовог хербаријума, неисцрпан извор за упознавање биљног света наше земље, али и ширег подручја Балкана.

Уредник и аутор емисије је Невена Милић.

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије