Позив водећих српских научника колегама у дијаспори да сарађују са Србијом
У Ректорату Београдског универзитета, два највећа жива српска научника у свету, проф.др Дејан Илић и Американац српског порекла Дејвид Вујић, позвали су научнике и друге стручњаке да сарађују са Србијом. Домаћин им је био проф. др Владан Ђокић.
Домаћин скупа, ректор БУ професор др Владан Ђокић је изразио велико поштовање према нашим уваженим научницима у здању у коме је и наш Никола Тесла, који је задужио човечанство, одржао једно предавање и да је Београдски универзитет и даље наша водећа образовна институција и да је највећи број наших стручњака који живе у свету управо завршио Београдски универзитет и да Србија и даље на њих рачуна.
Модератор разговора био је Александар Влајковић, експерт за питања нашег расејања, који је и иницирао разговор на ову тему која је итекако значајна за ово политичко економско време у коме смо. Најпре је подсетио ко су научници који ће се обратити нашим људима у свету, који заузимају значајне позиције у научним и другим институцијама у свету и који су велики неискоришћени потенцијал који Србија има.
Проф др Дејан Илић, најмлађи доктор наука у бившој великој Југославији, је несумњиво највећи живи српски научник у свету, који је своје натпросечно стваралаштво доказао у технички и економски најмоћнијој европској земљи. Захваљујући Стиву Џобсу, председнику Епла, који је чуо за професора Илића и упутио му лични захтев да направи микро батерију. Дејан је посумњао да то могу, али је Џобс био убедљив да су прихватили да покушају и у томе су успели. Др Илић је у свом истраживачком тиму чувене немачке компаније Варта Мајкрософт Батери имао водеће стручњаке и чак и добитнике Нобелове награде и успели су! Још пуно тога су Дејан Илић и његови сарадници успели. Са својим тимом АРИ Филма добио је у Холивуду и техничког Оскара за дигиталну камеру и низ других светских признања. Успео је да се докаже и у вођењу привреде и 3 пута је био проглашаван у Немачкој за најбољег привредника у категорији средњих предузећа. Захваљујући сарадњи са Илићем и његовој микро батерији Епл је постао најпрофитабилнија компанија света.
Дејвид Вујић је био један од 7 Срба који су били део великог тима који су радили за НАСУ и који су помогли да први човек стигне на Месец. У НАСИ је био задужен за сарадњу са медијима. Г. Вујић је лично познавао и Нила Амстронга, кога је, знамо, научио и неколико српских речи.
Г. Вујић је желео и да говори о свемирским програмима у Србији и жељи да и први Србин полети у Космос, али је проф. Илић рекао да би то све било лепо, али тешко остварљиво, јер такве програме себи могу да дозволе само најбогатије земље, а модератор Влајковић је рекао да ћемо то најпре препустити финансијерима, па и држави, да видимо има ли пара за то, јер се сада окрећемо приземним стварима, које доносе нова радна места, а наравно добродошли су и други софистицирани пројекти, посебно ако их Американци буду финансирали. О том, потом. Зато је пажња подсвећена теми која је најављена.
У обраћању јавности и нашима у расејању, проф. др Илић је рекао да су већа улагања у науку, посебно примењену више него нужна и да у Немачкој данас велики број и највећих компанија, људи који их предводе воде бизнис, али и научноитрсживачке радове и предводе научне тимове који развијају нове производе. Предности тога осетио је и он лично предводећи мултинационалне компаније Варта Мајкрософт и АРИ Филм. Позвао је наше људе у дијаспори да осећајући љубав према свом завичају и жељу да помогну Србији, улажући капитал и знање, да ће им се то итекако вратити. Каже да се посебна срећа осећа када тако нешто ради и да је то лично осетио у довођењу страних инвеститора у Србију, која постаје мека за бизнис.
Дејвид Вујић, је и овом приликом показао да Србију носи целог живота у срцу. Иако је рођен у Америци, говорио је течним српским језиком. Рекао је да му је отац, који је био учесник Балканског рата, остао Србин до краја живота. Од најранијег детињства му је усађивао љубав према Србији и српском народу и учио га српски језик. Каже да је свестан да можда понешто и погреши, посебно са падежима, али га је господин Влајковић, који га одлично зна и из Америке, где међу нашим Србима говори „нашки“, похвалио да одлично говори српски језик и да га сигурно свако одлично разуме. Иначе, г. Дејвид Вујић који има скоро 90 година, одлично изгледа и радо би своје искустве преносио. Позвао је наше људе у расејању, рекао да је Србија вечна, да је неизмерно воли и да има перспективу.
И проф. др Дејан Илић и г. Дејвид Вујић изнад свега воле и Теслу и Пупина и друге научне великане. Дејан Илић је откривао споменике и изложбе о Тесли и Пупину и у Америци, Русији, Немачкој и другим земљама. Г. Вујић је подсетио да је Никола Тесла, Американац кога зна цео свет, али Србин чијим се пореклом поносио. Ово је и година Тесле и они ће на свој начин помоћи да сећање на највећег српског и једног од највећих светских научника буде вечно.
Учесници сусрета у обраћању научницима и стручњацима свих профила у дијаспори, закључио је модератор Александар Влајковић, искрено верују да је Србија отворена за све наше људе у расејању и да ће та сарадња бити обострано корисна и да српска држава припрема модел сарадње у којем ће држава гарантовати сигурност сваког улагања.
Александар Влајковић је на крају сусрета г. Дејвиду Вујићу уручио књигу песама највећих српских песника – Песме пркоса! Из циклуса књига 78 Дана апокалипсе – о патањама српског народа од последица НАТО агресије, јер је г. Вујић предводио Одбор Срба САД за помоћ српског народа од последица НАТО агресије.
Коментари