петак, 16.06.2023, 13:13 -> 13:53
štampajХор цркве Светог Спиридона из Трста на нишком фестивалу духовне музике
Хор Српске православне црквене општине из Трста, хор цркве Светог Спиридона Чудотворца, је учествовао од 2. до 5. јуна 2023. године у Нишу на осмом Међународном фестивалу духовне музике "Музички едикт", заједно са седамнаест хорова из дванаест земаља.
Благослов за учешће дао је епископ аустријско-швајцарски Андреј Ћирелџић, као и свештеник из Трста протојереј-ставрофор Рашко Радовић. Пут је финансиран од стране Српске православне црквене општине под вођством председника Златимира Селаковића.
Хор је основао 1837. године, на захтев Српске православне црквене општине, маестро Франћеско Синико (1810-1865). Од 1999. године до данас хор се налази под вођством проф. Ане Каире, Рускиње, која је уједно и први диригент православне вере и први диригент жена у историји Српске православне црквене општине.
Тренутно хор цркве Светог Спиридона броји 24 солидно музички образована члана и то српске, словеначке, италијанске, руске, хрватске, македонске, јерменске, мађарске, бугарске и аргентинске националности. Хор поје на Светим литургијама недељом и другим црквеним празницима у току године. Поред тога, учествује на разним културним манифестацијама у Трсту и околини.
Са благословом епископа нишког Арсенија, од 4. до 7. јуна у нишком Саборном храму Силаска Светог Духа на Апостоле и на платоу испред Светосавског дома, одржао се осми по реду, Међународни фестивал духовне музике „Музички едикт".
У току четири фестивалске вечери, публика је имала прилику да чује разноврстан музички програм у извођењу седамнаест хорова из дванаест земаља, Србије и иностранства као и домаћина и организатора Нишке црквене певачке дружине "Бранко". Хорови из Србије, Шпаније, Италије, Немачке, Палестине, Индије, Румуније, Црне Горе, Ватикана, Републике Српске, Пољске и Северне Македоније извели су своју духовну и световну националну музику.
Фестивал "Музички едикт", као званична градска манифестација је бијеналног карактера, одржава се сваке друге године и за само шеснаест година, издвојио се као један од најпрестижнијих у региону и шире, када је пре свега, реч о духовној музици.
Хор Цркве Светог Спиридона је стигао у Ниш 2. јуна у вечерњим сатима у нишку Богословију, посвећену светом Кирилију и Методију, где је и одсео. Дочекан је од стране Саре Цинцаревић, уметничке директорке фестивала, заједно са њеним супругом протојерејем-ставрофором Браниславом Цинцаревићем, архијерејским замеником епископа нишког и старешином Саборне цркве у Нишу.
У суботу, 3. јуна, у Цркви Светог Цара Костантина и Свете Царице Јелене, његове мајке, хор је учествовао у архијерској литургији, јер је тог дана Ниш славио градску славу - Цара Костантина и Царице Јелене. Уследила је закуска и моменти размене и дружења између два хора. Потом је хор посетио Ћеле кулу у Нишу, кулу у којој се налази 960 српских људских лобања, коју су 1809. године подигли Турци Османлије. Била је замишљена као упозорење Србима, у циљу одвраћања од побуне против Османског царства.
Некада део античког Наисуса (Ниша), у којем је рођен 272. године, римски цар Костантин Велики, Медијана је била његова луксузна резиденција са вилама, термама, житницом, водоторњем и перистилом. Данас се налази близу центра Ниша и хор ју је, такође, посетио у оквиру разгледања града и остао задивљен археолошком раскоши и богатством.
Затим се хор упутио у манастир посвећен Светом Роману, где је дочекан срдачно од стране игумана, оца Николаја. Певана је са њим вечерња служба а потом је хор отишао на закуску која је приређена у порти Саборног храма Силаска Светог Духа на апостоле у Нишу.
У недељу 4. јуна, изјутра, хор је певао арихирејерсјску службу у Саборном храму Силаска Светог Духа на Апостоле у Нишу, у част празника Свете Тројице, на којој су, са великим задовољством, чланови хора плели и венце од траве и цвећа. Прелепо духовно искуство које је обогатило тришћански хор.
Поподне, хор је учествовао на првој вечери концерта Фестивала, певајући следеће песме:
"Јелици во Хрста креститесја" од Корнелије Станковића;
"Иже Херувими" од Обихода руско-православног, са солистом басом, Урошем Ђукановићем;
"Царска (сугуба) јектенија", руски напев, са солистом Карина Огањан као сопраном и Александаром Претровским као тенором;
"Утверди Боже" од А. Косолапова са солистом Миланом Младеновим као баритоном,
"Тебе Бога Хвалим" од Стевана Мокрањца.
"Ово је било једно од најлепших искустава хора Цркве Светог Спиридона, са духовне и људске тачке гледишта. Љубазност наших домаћина није изостала, шта више, сви су пленили својом добротом и позитивном енергиом, и ово путовање ће остати у сећању хора као једно од назначајнијих искустава што се тиче посете нашој Србији. Све време боравка пратио нас је диван водич Горан, кога су нам обезбедили организатори фестивала и сјајни возачи аутобуса који су нас свуда пратили, Дејан и Александар", открива наша саговорница Лидија Радовановић, чланица хора и председница Савеза Срба у Италији.
Коментари