Читај ми!

Срби у Црној Гори незадовољни радом Заштитника људских права и слобода

Срби у Црној Гори су незадовољни не само дискриминаторским односом Канцеларије Заштитника људских права и слобода у тој земљи према захтевима и притужбама српских организација већ и његовим веома спорим радом, одсносно непотребним одуговлачењем у решавању упућених приговора.

Након више од пола године од подношења Притужбе на рад Фонда за заштиту и остваривања мањинских права од стране Српског националног савјета (СНС) због дискриминације српских организација у очувању националног, културног, језичког и верског идентитета у Црној Гори из Канцеларије Заштитника људских права и слобода тек је ових дана је стигао одговор, и то негативан.

Реагујући у Отвореном писму упућеном омбудсману мр Синиши Бјековићу Информативна служба СНС је упозорила да је након, наводног, завршеног поступка испитивања Притужбе заменица заштитника људских права и слобода Нерма Добарџић тек након више од пола године доставила мишљење омбудсмана по наведеном питању.

У Отвореном писму се подсећа да је у Притужби наведено да црногорске државне институције већ три године елиминишу пројекте српских организација из расподеле средстава за очување националне посебности и идентитета. Наиме, Фонд за заштиту и остваривање мањинских права и Министарство за људска и мањинска права у протекле три године поделили су по том основу више од пет милиона евра, а српске организације подржане су са мање од један одсто опредељених средстава, иако као једна од заједница којима се та средства деле чине више од 60 одсто.

Наводећи податак да су у последњој расподели Фонда пројекти српских организација и појединаца испуњавали све предвиђене критеријуме а подржани су са само 4.400 евра од укупно 1.128.315,60 евра из СНС истичу да су из ове расподеле у потпуности искључени најзначајнији српски пројекти - Српска телевизија, Српски радио, часопис Српске новине и портал Српске новине, као и Књижевна задруга Српског народног вијећа која представља једну од најпродуктивнијих издавачких кућа у Црној Гори.

Од укупно 264 пројекта, који су испунили све услове, подржано је 196 пројектних пријава од којих само једна српска са 4.400 евра а сва друга средства отишла су пројектима мањинских народа и у занемарљивом проценту потпуно непознатим организацијама, очигледно црногорским, која се, наводно, баве очувањем српског идентитета, наводи се у писму.

Државне су институције у континуитету, у последње три године, 2018., 2019. и 2020. године, расподелом средстава показале шовинистички однос према српском народу, српским организацијама и њиховим потребама, иако су испуњавале све потребне услове, а подржале су пројекте оних мањинских народа који су очигледно препознати као режимски, каже се у писму.

У саопштењу се појашњава да је злоупотреба очигледна јер су наведене организације и њихови оснивачи у стопостотном случају повереници одлазећег режима, што је видљиво кроз регистар НВО организација и њихових оснивача.

Упућујући оштре критике према раду саме институције Заштитника људских права и слобода у Црној Гори која, поред већ наведених слабости, од двадесетак запослених није нашла место ни за једног Србина, у отвореном писму, које је потписао председник СНС др Момчило Вуксановић се, на крају, изражава нада да ће у будућем времену доћи до значајних промена које ће водити више рачуна о свим наведеним пропустима.

среда, 14. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом