уторак, 15.12.2020, 19:27 -> 19:37
Извор: Танјуг
За наше држављане кућна изолација или негативан ПЦР тест
Страни држављани од 20. децембра неће моћи да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, не старијег од 48 часова. За држављане Републике Србије је приликом уласка у земљу обавезна кућна изолација у трајању од 10 дана, уколико приликом уласка немају негативан ПЦР тест, саопштено је након седнице Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19.
Министарска за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије и чланица Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19 Дарија Кисић-Тепавчевић саопштила је да страни држављани од 20. децембра неће моћи да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, не старијег од 48 часова.
Кризни штаб је донео одлуку према којој ће на граничним прелазима бити вршена појачана контрола, уз обавезан ПЦР тест, који ће бити потребан за све стране држављане, без обзира на то из које земље улазе у Србију.
Кисић Тепавчевић је додала да нашим држављанима Устав гарантује улазак у земљу и за њих ће важити обавезна кућна изолација у трајању од 10 дана, ако немају негативан ПЦР тест, с тим што се карантин може прекинути негативним ПЦР тестом.
Према њеним речима, ова мера ће важити од 20. децембра, највероватније до 10. јануара, у зависности од епидемиолошке ситуације.
Такође, министарка је подвукла да ће актуелне мере за сузбијање епидемије коронавируса остати на снази до петка, 18. децембра, након чега ће поново заседати Кризни штаб.
Кисић Тепавчевић је објаснила да се видело да су досадашње мере дале ефекте, истичући да бројеви јесу на високим вредностима, али се види пад броја новооболелих.
То су, ипак, и даље високе вредности, оптећење здравственог система је велико и морамо сви да урадимо све да смањимо преношење вируса, нагласила је она.
Министарка је апеловала на грађане да предстојеће празнике ове године прославе у најужем кругу породице, али и да се тада придржавају свих превентивних мера.
Кисић Тепавчевић је указала на то да се број прегледа у ковид амбулантама смањује и да је то охрабрујући податак, али да забрињава то што од укупног броја прегледаних већи проценат захтева хоспитализацију.
Према њеним речима, вирус је присутан у свим местима у Србији, а да су жаришта управо највећи градови, попут Београда, Новог Сада, Крагујевца.
Она је, говорећи о вакцини против COVID-19, напоменула да наше државно руководство од самог почетка комуницира са свим произвођачима вакцина, подсетивши на то да, све док се вакцина не региструје у земљи порекла и док не добије све сертификате Агенције за лекове и медицинска средства Србије, не може се примењивати у нашој земљи.
Коментари