Историја науке: Војислав Суботић

Војислав Суботић (1859-1923) хирург, један од оснивача Медицинског факултета у Београду, управитељ ратне и неколико болница у Србији, лекар на фронту, родољуб и хуманиста.


Утемељивач српске хируршке школе, светској и домаћој науци оставио је у наслеђе нове методе у ратној и кардио-хирургији и афирмисао нашу медицину у областима абдоминалне хирургије, урологије и ортопедије. Војислав Суботић - син књижевника, песника и политичара Јована Суботића, студирао је медицину у Бечу и Паризу, а самосталну праксу је почео у Земунској болници 1884. године. Млади лекар унео је мноштво новина у медицинску праксу: увео је општу анестезију, успешно изводио разне медицинске захвате и међу првима у свету обавио операцију цисте на панкреасу. Мада је за време рата са Бугарима и у Балканском рату, био грађански, а не војни хирург, стекао је завидно знање и вештине у збрињавању рањеника. Био је један од првих хирурга у свету, који је применио метод репарације крвног суда, али и стручњак, који је у Париској академији медицине, приказао оригиналан патент - шину за имобилизацију бутне кости. Уз неколико колега и ученика предано је радио на успостављању пољске болнице у Драгоманцима, формираној дуж пруге Солун-Битољ.

Уредник и сценариста Борислава Николић.
Лик Војислава Суботића оживео је редитељ серије, Иван Милановић. Продуцент је Љубица Мирић Петровић, директор фотографије Драгослав Бојковић, сценограф Мирјана Андрејевић, декоратер Борис Савић, костимограф Биљана Михаиловић, гардеробер Наташа Живковић, шминкер Јана Нановић, организатор Милка Јовановић, помоћник редитеља Зоран Јовановић.

реприза, 21. јул у 05:20 и 13:20

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара