Читај ми!

Tviter po Ilonu Masku – od slobode govora do omče regulatora

Od kada je objavljeno da je najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask kupio Tviter za 44 milijarde dolara ne prestaju spekulacije o tome kakva je budućnost platforme i na koji način bi vlasnik "Tesle" mogao da je promeni. Kako će Mask naći balans između slobode na Tviteru za različitim zahtevima regulatora i izvesne potrebe da se ta društvena mreža učini komercijalnijom, za RTS govori sociolog društvenih mreža Dalibor Petrović.

Dalibor Petrović kaže za RTS da Tviter nema neku veliku materijalnu vrednost, a nema ni značajniji broj korisnika – bar deset puta manji od Fejsbuka.

Naglašava da je značaj Tvitera simbolički. Ako kažemo za Fejsbuk i Instagram da ako nisi tamo ne postojiš, možemo da kažemo da ono što se ne objavi na Tviteru to nema vrednost ili se nije desilo u javnom ili političkom životu, dodaje Petrović.

Ukazuje na to da nema poznate ličnosti ili političara koji ne koristi Tviter za komunikaciju sa javnošću.

Prema njegovim rečima, Tviter omogućava političarima da na poluformalan način iznesu stvari koje možda još nisu dogovorene u nekim forumima.

Mi, kao korisnici stičemo utisak da direktno razgovaramo sa tim osobama, da nas uvažavaju i da prelazimo barijeru tradicionalnih medija, naglašava Petrović.

Smatra da je zato važno kako će se dalje upravljati Tviterom.

Između "oslobađanja" Tvitera i govora mržnje

Petrović podseća da je Ilon Mask rekao da je Tviter "digitalni gradski trg gde se debatuje o ključnim stvarima za budućnost" čovečanstva.

Napominje da najbogatiji čovek na svetu ušao u novčanu transakciju koja se ne opravdava ekonomskim razlozima, a i veliko je pitanje koliko je isplativa.

"Daje sebi misiju oslobađanja Tvitera za različite stavove. To je probudilo i nade onih koji su na desnom polu ili onih koji veruju daje Tviter treba da bude slobodan, da se komunikacija na njemu ne ograničava ili se to čini u najmanjoj mogućoj meri".

Sa druge strane, ukazuje na to da ima onih koji smatraju da će to probuditi i podstaći govor mržnje i promovisanje terorizma na mreži.

Petrović očekuje da će na to polju borbe trajati narednih meseci i godina.

Komercijalizacija Tvitera po receptu Fejsbuka i Gugla?

Što se tiče ekonomskog nivoa promena koje se očekuju na Tviteru, Petrović kaže da Mask sigurno nije želeo da baca novac, već da mrežu koja nije bila dobra na polju monetizacije  pokuša da učini komercijalnijom.

Sa druge strane, ne isključuje da bi to moglo da ide na štetu korisnika. Iako će možda dobiti veću slobodu govora, možda će lični podaci biti na meti algoritama za oglašavanje što je poznato sa Fejsbuka i Gugla.

Na oprez direktora Tvitera Paraga Agravala, koji je rekao zaposlenima da je budućnost te društvene mreže neizvesna, Petrović odgovara da treba imati u vidu da je Ilon Mask ipak kontroverzan preduzetnik da se i ne mogu predvideti sve njegove namere u vezi sa Tviterom.

Podseća da je Mask u prošlosti imao niz tvitova koji su na ovaj ili onaj način bili čudni, kao npr. izazivanje (Vladimira) Putina na dvoboj, a da ulog bude Ukrajina.

Opasnost od omče regulatora

Prema njegovim rečima, vest koja prolazi ispod radara jeste da je na nivou EU usvojen set zakona koji će regulisati kakav će se sadržaj deliti na društvenim mrežama, sa preciznijim i jasnijim smernicama i mnogo većim ovlašćenjima za kažnjavanje.

Te kazne mogu iznositi sedam odsto godišnjeg prihoda, u slučaju Fejsbuka do sedam milijardi dolara godišnje, dodaje Petrović.

Petrović naglašava da koliko god Mask oslobodi Tviter, ako regulatori nametnu čvršća ograničenja, može doći do sukoba Tvitera i regulatora, a tu je i problem korisnika.

"Neke društvene grupe će pohrliti na Tviter zbog nove slobode govora dok će druge zbog mogućeg govora mržnje i promovisanja nasilja napuštati mrežu."

Ako Tviter dođe pod udar "kensel kulture", to može uticati na njegovo poslovanje, kaže Petrović.

Sve one objave o ratu u Ukrajini koje nisu na liniji Zapada na su udaru korisnika, a imamo i primer objave srpske predstavnice na Evroviziji koja je zbog fotografije sa stočićem čiji oblik podseća na latinično slovo Z banovana. To nije Tviter kakav želimo, onaj koji promoviše samo jednu ideologiju, navodi Petrović.

Govoreći o hejterima na Tviteru, Petrović kaže da ih ima i na Zapadu manje zbog jače regulacije i uticaja "kensel kulture" i da pojedinac koji na mreži pokazuje mizoginiju i stavove protiv LGBT zajednice može očekivati i isključenje iz sopstvene zajednice.

Algoritmi mreže i Maskova netolerancija na kritičare

Govoreći o najavljenom uvođenju dugmeta za uređivanje na Tviter, Petrović ukazuje na to da sve društvene mreže funkcionišu po sistemu algoritama.

Kako objašnjava, oni određuju kako će korisnik čitati vesti na svom zidu i u njih su ugrađene određene norme jednog sistema, društva i same mreže.

Na Tviteru su određeni sadržaji sklanjani naročito oni koji su u SAD dolazili sa desnice. Mask je navodno rekao da će korisnici moći da vide kako ti algoritmi funkcionišu i kako se usmeravaju u jednom ili drugom pravcu, dobiće mogućnost da to uređuju, navodi Petrović.

Smatra da ne postoji mogućnost da ne bude nikakvog uređivanja Tvitera i da se objave ređaju po hronološkom sledu, zbog nelegalnih sadržaja a mreža mora da polaže račune regulatorima.

Mask i nije baš tako liberalan, jer na negativne tvitove o "Tesli", odgovarao blokiranjem takvih korisnika, zaključuje Dalibor Petrović.

недеља, 04. мај 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом