уторак, 26.04.2022, 20:00 -> 20:10
Извор: РТС
Аутор: Милица Милосављевић
Maск и Твитер – може ли хировити бизнисмен да буде гарант слободе говора
Најбогатији човек на свету Илон Маск нови је власник "Твитера". Све акције те компаније Маск је купио за 44 милијарде долара образлажући то намером да свим корисницима омогући апсолутну слободу говора. Та вест је на неколико сати у други план гурнула чак и извештаје о рату у Украјини, а аналитичари се сада питају да ли је то добра вест.
Пре него што оствари намеру да колонизује Марс, Илон Маск ће прво да унесе ренесансу у своју омиљену овоземаљску онлajн колонију – Твитер. Пре две недеље први пут је саопштио да жели да купи политички најутицајнију друштвену мрежу са више од 500 милиона корисника. Синоћ му се жеља остварила.
Илон Маск Твитер назива дигиталним градским тргом и тврди да ће свакоме омогућити да на том тргу слободно каже шта мисли.
"Ако Илон Маск буде Твитер направио као платформу да је слобода говора апсолутна, а одговорност никаква, онда је то лоша вест. Ако буду људи морали да понесу неку одговорност под именом и презименом, онда ће то бити квалитетна слобода говора. Ако Твитер буде правио губитке у доларима, онда неће правити ни профит у слободи говора", истиче Зоран Станојевић, уредник Интернет портала РТС-а.
Илон Маск је неодговорним твитовима правио цунамије на берзи. Пометњу је направио и када је у првим данима рата у Украјини одбио да својим сателитима блокира руске медије. Нећемо то учинити осим ако смо на нишану. Извините што смо апсолутне присталице слободе говора - био је јасан Маск. Може ли хировити бизнисмен заиста бити гарант слободе писане речи?
"Цела ситуација, по мом мишљењу, може да се сведе на то да један човек који има огромно богатство, који само постаје богатији и богатији једног тренутка може да буде заинтересован за нешто друго, да му Твитер досади, да пређе на неку другу ствар", указује Бојан Перков из Фондације "Шер".
Последњих година Твитер је био склон ограничавању слободе говора. Пре две године искључили су налог актуелном америчком председнику Доналду Трампу којег је пратило 80 милиона људи.
По још непознатом критеријуму бројним медијима широм света пригушили су објаве и означили их као сараднике власти. Међу њима је и РТС.
"Он се до сада није мешао у свет политике на озбиљан начин, ово је најближе политици што је он сада пришао и не можемо да судимо. Ако се буде понашао хировито, хировите политичаре смо у Америци имали и имамо их, то неће допринети никаквом смиивању, допринеће само повећању гунгуле и хаоса који нам је у овом тренутку најмање потребан", сматра Станојевић.
Бојан Перков сматра да позиција слободе говора и апсолутизма у том погледу може да донесе огромне проблеме великом броју корисника који трпе различите врсте вербалног насиља, злостављања, различите кампање мржње које су усмерене против њих.
"Видимо да је Твитер једна веома поларизована мрежа, имали смо различита искуства нарочито у САД то представља проблем, али и у другим деловима света", додаје Перков.
Маск најављује бројне техничке промене, почев од тога да ће твитови моћи да се мењају после објаве.
Сигурно је да Твитер више неће бити исти, али питање од 44 милијарде долара је да ли ће бити бољи.
Коментари