уторак, 26.04.2022, 07:40 -> 11:33
Извор: РТС
Твитер, Маск, судбина и коментари
Шеф Твитера Параг Агравал рекао је током обраћања запосленима у градској већници Мајамија да је судбина те платформе неизвесна, након што је компанија прихватила понуду Илона Маска да за више од 40 милијарди долара откупи све акције. "Све је на правом месту", наводи оснивач Твитера Џек Дорси, цитирајући бенд Рејдиохед. Трамп тврди да се не враћа.
Након вести да је најбогатији човек на свету Илон Маск купио Твитер за 44 милијардe долара, почеле су спекулације о томе каква је будућност платформе и на који начин би директор "Тесле" могао да је промени.
"Слобода говора је камен темељац функционалне демократије, а Твитер је дигитални градски трг где се дебатује о кључним стварима за будућност човечанства", истакао је Маск након куповине.
Оснивач Твитера Џек Дорси је у низу твитова које је започео песмом "Рејдиохеда" објаснио да, иако сматра да ниједан појединац не би требало да поседује или води Твитер, верује у Илона Маска.
"У принципу, не верујем да би неко требало да поседује или води Твитер. Твитер би требало да буде јавно добро на нивоу протокола, а не компанија. Међутим, решавајући проблем, Илон је јединствено решење у које верујем. Верујем у његову мисију да прошири светлост свести", навео је Дорси.
Дорси не крије љубав према Твитеру.
"Волим Твитер. То је најближа ствар глобалној свести коју имамо", истиче Дорси, који се новембра 2021. повукао са места извршног директора компаније.
Тренутни директор Твитера Параг Агравал је, према наводима Ројтерса, рекао запосленима да је будућност те друштвене мреже неизвесна.
Нешто слично догодило се недавно, када је Маск организовао анкету на платформи у којој је позвао кориснике да се изјасне о томе да ли желе тзв. дугме за уређивање, које је Твитер упорно одбијао да дода као опцију.
Агравал је тада навео да би анкету требало озбиљно да схвате, а тада је Маск већ био власник нешто више од девет одсто акција компаније.
А бивши председник САД Доналд Трамп изјавио је да се не враћа на ту платформу, чак и у случају да му налог буде одблокиран.
Постоји много отворених питања о томе како ће се компанија променити под вођством Илона Маска – да ли ће подстаћи промене које су касниле годинама, или ће покушати да уклони неке од мера против узнемиравања и дезинформација.
Шта би Маск могао да уради са Твитером?
У најгорем случају, пише Тек кранч, Маск би могао да Твитер учини својим личним игралиштем. У најбољем, он ће радити на побољшању неких од дугогодишњих проблема који су годинама мучили платформу.
У изјави након куповине, Маск је рекао да жели да "учини Твитер бољим него икада пре".
Каже да ће се побољшати новим функцијама, направити алгоритме отвореног кода за повећање поверења, победити спам ботове и потврдити аутентичност људи, јер Твитер, сматра, има огроман потенцијал.
Њујорк тајмс преноси да је на ТЕД конференцији овог месеца, Маск разрадио планове да алгоритам компаније учини моделом отвореног кода. Тиме би се омогућило корисницима да виде код који показује како су се одређене објаве појавиле у "тајмлајнима".
Маск је навео да би метод отвореног кода био бољи од тога да се "твитови мистериозно промовишу и деградирају без увида у оно што се дешава". Дакле, више демократије, сматра Маск.
И раније је указивао на политизацију платформе и недавно је твитовао да је политика било које платформе друштвених мрежа "добра ако је најекстремнијих 10 одсто на левој и десној страни подједнако незадовољно".
Мада су бивши запослени учествовали у развоју 90 стартапова, Твитер је, за разлику од Фејсбука, релативно мала компанија са 7.000 запослених.
Холгер Муелер, аналитичар у Констелејшн рисерчу, оптимистичан је у погледу будућности Твитера с Маском на челу.
"Маск се враћа софтверу, где је почео. Мислим да ће то бити кључно да се осигура да Твитер функционише независно и да он само побољшава понуду", рекао је Муелер.
Да повратак коду није неизвестан показује и то да је Маск 1995. основао је "Зip2", компанију која је давала мапе и пословне именике онлајн новинама а која је касније продата произвођачу рачунара "Компак" за 307 милиона долара.
Након тога, Маск је као кооснивач направио компанију "x.com" за онлајн финансијске услуге, која је касније прерасла у "Пејпал", вероватно најпознатије средство за пренос новца преко интернета који је "Ибеј" купио је 2002. године за 1,5 милијарди долара.
Коментари