Читај ми!

Познати добитници награде "Растко Петровић" за 2021. годину

Матица исељеника и Срба у региону је саопштила да су књижевну награду "Растко Петровић" за 2021. годину добили: Катарина Костић из Торонта (Канада) за животно дело, Томислав Лонгиновић из Висконсина (САД) за роман "Фетиш Нуло", Властимир Станисављевић Шаркаменац из Париза (Француска) за збирку песама "Коча" и Вид Вицко Вукелић из Бањалуке (Република Српска) за књигу за децу "Љубав те чешка".

Матица исељеника и Срба у региону награду „Растко Петровић" додељује од 1996. године, у четири категорије, за животно дело и за најбоље прозно и поетско дело и дело за децу, у претходној години, за српске ствараоце који живе и раде у иностранству.

Годишњу повељу Матице исељеника и Срба у региону за достигнуће у области информисања добио је часопис „Слово" из Торонта (Канада), а за достигнућа у области музике Јовица Илић, кантаутор из Радовиша (Северна Македонија)

Награда ће лауреатима бити уручена на свечаности у Аеро клубу у Београду, у четвртак 23. децембра 2021. године у 18 сати.

Катарина Костић, је рођена 1936. у Шапцу. Завршила је студије француског језика у Београду. Од 1969. године живела је у Паризу, где је била сарадник енциклопедијског часописа „Алфа", да би се 1973. године доселила у Торонто, где и данас живи. Била је запослена у редакцијама етничких листова на српском и руском језику све до пензије. Један је од оснивача и до 2016. била је активни председник Српско-канадског удружења писаца „Десанка Максимовић" у Торонту. Објавила је велики број поетских и прозних књига. Спада у ред најзначајних хроничара живота Срба на северно-америчком континенту. Добитник је великог броја награда и признања.

Проф. Др Томислав Лонгиновић, рођен је 1955. године у Београду. Дипломирао је 1981. године на Филозофском факултету, а постдипломско образовање у САД започео је на Универзитету у Ајови, где стиче титулу магистра уметности. Докторирао је компаративну књижевност, а од 1990. године је био доцент на Универзитету у Висконсину, затим постаје и редовни професор на Теорији превођења, у међувремену гостује као професор на Харварду и Средњеевропском универзитету и редовно објављује, са преко сто библиографских јединица на десетак језика. У јулу 2019. године стиче титулу Емеритус професора, што је највише звање у академском свету. Објавио је три романа и три научне књиге и више од шездесет научних радова.

Властимир Станисављевић Шаркаменац, рођен је 1941. године у Неготину. Завршио је учитељску школу а дипломирао је и магистрирао и на Архитектонском факултету у Београду. Његово обимно и вредно књижевно дело чини више од четрдесет прозних и поетских књига, док је као композитор створио десетину музичких оркестарских и хорских дела. Више од четрдесет година живи и ради у Паризу, где се уз књижевност и музику, остварио и као професор. Недавно је на „Коларцу" у Београду премијерно изведено његово ново музичко-сценско дело „Цигани се враћају са неба".

Вид Вицко Вукелић, је рођен 1971. године у Бањалуци. Објавио је једанаест књига за децу, на српском и енглеском језику. Многе од његових песама су компоноване а извођачи су побеђивали на музичким фестивалима. Аутор је химни манифестација и институција. Добитник је значајних и престижних награда у Србији и Републици Српској, за своје стваралаштво. Један је од најтраженијих и најтиражнијих писаца за децу на овим просторима. Члан је Удружења књижевника Републике Српске.

среда, 30. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом