Читај ми!

Паул Хиндемит - Хармонија света

Тридесетих година 20. века немачки композитор Паул Хиндемит почео је да размишља о компоновању опере о астроному, математичару и филозофу Јоханесу Кеплеру чији су га радови, посебно трактат Harmonices mundi из 1619. фасцинирали.

 

На Кеплера је утицај имало Питагорино учење о хармонији (између осталог и идеја да односи међу тоновима изражавају не само законе звука већ имају и духовну димензију), а у своја рамишљања о Хармонији света је укључио и звукове које планете стварају док се окрећу око сунца и хармоније које том приликом настају. Симфонијску композицију, коју је најпре завршио, описао је као "развојни део опере", назначивши да су три оркестарска става "музички комади из опере прилагођени концертном извођењу". Наслов сваког става је преузет из делова музика како их је дефинисао антички филозоф Боетије. То су Мusica instrumentalis, Мusica humana и Мusica mundana. Дело које, по речима музиколога, као ни једно друго, резимира Хиндемитове музичко теоријске и естетске ставове - његово тумачење односа тонова као одраз општег поретка у природи и уздизања тог реда у космичку хармонију сфера, слушаћете у извођењу Би Би Си симфонијског оркестра којим диригује Јан Паскал Тортелије.

Емисију припрема Маја Чоловић Васић.

Висине

Autor:
Бојана Жижић, Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Ана Ћирица

На крају програма, у ВИСИНАМА представљамо  медитативне  и духовне композиције аутора свих конфесија и епоха. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво