Читај ми!

Sto godina duga tajna – britanski arheolog pokrao Tutankamonovu grobnicu

Stotinu godina nakon što je Hauard Karter otkrio Tutankamonovu grobnicu pronađeno je neobjavljeno pismo u kom se potvrđuju sumnje da je Karter iz grobnice ukrao mnoge predmete.

Karter je grobnicu otkrio 1922. godine i egipatski stručnjaci su dugo sumnjali da je ukrao deo blaga koji se u njoj nalazio pre nego što je zvanično bila otvorena. Iako glasine već dugo kruže, dokaza za to nije bilo.

Sve do sada.

Optužbe da je Karter u svom posedu imao imovinu „nesumnjivo ukradenu iz grobnice“ navode se u do sada neobjavljenom pismu koje mu je 1934. godine poslao eminentni britanski stručnjak iz njegovog arheološkog tima.

Pismo je napisao ser Alan Gardiner, poznati filolog, koji je bio zadužen za prevođenje hijeroglifa otkrivenih u 3.300 godina staroj grobnici. Karter mu je kasnije dao drevnu amajliju, za koju je tvrdio da nije potekla iz grobnice.

Gardiner je, međutim, pokazao amajliju Reksu Engelbahu, tadašnjem britanskom direktoru Egipatskog muzeja u Kairu, koji je utvrdio da je nesumnjivo došla iz grobnice, jer je odgovarala drugim predmetima iz grobnice, od kojih su svi pravljeni iz istog kalupa.

Nakon Engelbahove presude, Gardiner je poslao pismo u kojem navodi da je „amajlija bez ikakve sumnje ukradena iz Tutankamonove grobnice".

„Duboko žalim što sam stavljen u ovakvu poziciju. Nisam rekao Engelbahu da sam amajliju dobio od tebe“, istakao je filolog.

Pismo, u okviru privatne kolekcije, biće objavljeno u predstojećoj knjizi Univerziteta Oksford – Tutankhamun and the Tomb that Changed the World.

Njen autor, jedan od vodećih egiptologa, Bob Brajer rekao je da dugo vremena kruže sumnje da je Karter ukrao deo blaga.

„Sada nema nikakvih sumnja da jeste“, dodaje Brajer.

Ove godine se obeležava vek od otkrića grobnice, koja je bila prepuna blaga – prestola, kočija i hiljada predmeta namenjenih zagrobnom životu. Karter je deset godina nakon otkrića nadgledao vađenje predmeta i njihov transport Nilom do Kaira, gde su mnogi izloženi u Egipatskom muzeju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
26° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара