Зашто бебе воле да их имитирамо

Игре имитација коју често играмо са бебама су нам уобичајене. То је и једноставан начин да се родитељи забаве са својом децом. Нова истраживања показују да бебе, не само што схватају да их имитирају одрасли, већ и да да уживају и у томе.

За потребе студије у којој је истраживано како бебе реагују када их одрасли имитирају, научница Габријела Алина Савчич са Универзитета Лунд у Шведској, играла са са бебама узраста од шест месеци на четири различита начина. Она је, или опонашала све што су бебе радиле, и то "као у огледалу", затим их је опонашала, али је бебама то изгледало као да се виде у обрнутом огледалу, потом их је имитирала задржавајући безличан израз лица, и на крају реаговала различито у односу на бебино понашање. 

Студија је показала да су се бебе дуже смешиле и задржавале већу пажњу онда када их друга особа потпуно опонаша.

"Имитација одојчади на њих делује као ефикасан начин да им се привуче интересовање и да се одрасли повежу са њима. Мајке су биле прилично изненађене када виде како се њихова деца радосно укључују у имитацијске игрице са другим одраслим особама", рекла је Савчич.

Док су се бебе играле са Габријелом, уочено је и да су радознало очекивале када ће уследити следећа имитација.

"Ово је било прилично занимљиво запажање. Показало су да су бебе и те како свесне да их неко имитира, јер су у том процесу активне, свесне су и властитог понашања и понашања другог", испричала је Габријела.

Резултати истраживања су објављени у часопису Plos one. За истраживање су користили информације од 16 беба. 

Бебе су тестиране у својим домовима, седећи у мајчином крилу. Габријела је улазила у просторију уз осмех, успостављајући контакт очима и дозивајући бебино име. Свака од четири фазе тестирања трајала је око два минута.

Откривено је да су све бебе показале знаке да су схватиле да их неко опонаша. То су дале до знања тако што су се осмехивале и посветиле већу пажњу особи која их имитира.

Научници су иначе често разматрали идеју о томе колико је имитација кључна игра за бебе у учењу о томе како да поступају са другима, али нема много истраживања које би поткрепиле ту теорију.

"Тиме што смо показали да деца старости од само шест месеци препознају када су опонашане,  и да имитација има позитиван утицај на интеракцију, ми почињемо да попуњавамо тај јаз", рекла је Савчич и додала да су за детаљније закључке неопходна даља истраживања.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво