Читај ми!

Која би биљка могла да нас прехрани на Марсу

Човечанство већ деценијама детаљно испитује Земљиног првог комшију правећи планове да га једног дана и колонизује. Ипак, осим много слабије гравитације, одсуства атмосфере на коју смо навикли на нашој плавој лопти, постоји још један проблем који човек мора да реши да би могао да насели Марс – коју храну бисмо могли да гајимо?

Услови на Црвеној планети су много суровији, ни земљиште на њој није изузетак. Не само да је тле посно, без органских материјеа и корисних микроба, него је и веома засићено солима и минералима због чега већина биљака са Земље никада не би могла да успе у њему. 

Нова научна студија, међутим, предлаже решење – луцерку (medicago sativa).

Способна не само да преживи, већ и да се развија у веома неприступачном вулканском земљишту сличног састава као оно које покрива Марс, научници сматрају да би могла да представља изузетно добар темељ као почетна култура.

Луцерка би временом оплеменила тло на плантажама на којима се гаји, а осим за храну, њени остаци би могли да се користе за ђубрење и додатно обогаћивање земљишта на којем би касније могле да се узгајају репа, ротквице и зелена салата.

„Због ниског садржаја храњивих материја у земљишту Марса и високог салинитета воде не би могли да се гаје усеви. Због тога је од суштинске важности да се дугорочно повећа храњивост земљишта и смањи салинитет“, наводи се у новој студији, објављеној у часопису Plos One.

Од луцерке до салате

Претходна истраживања показала су да чак ни оне изузетно издржљиве биљне културе са Земље не би могле успешно да се узгајају без доношења и додавања ђубрива земљишту у којем би расле. Ту на сцену ступа луцерка.

Стручњаци су утврдили да би луцерка могла да расте у реголиту Марса без додавања ђубрива.

Још важније, тестирано је и како би се симулирани реголит са Марса понашао уколико би се нађубрио луцерком. Репа, ротквица и зелена салата – три биљке које захтевају врло мало одржавања, брзо расту и није им потребно много воде – успешно су узгојене у њему.

Постоји зачкољица – потребна је свежа, слатка вода. На основу даљих експеримената, научни тим мисли да би слана вода са Марса могла да се третира бактеријама и онда филтрира кроз вулканску стену како би се добила свежа, слатка вода потребна за узгој.

„Први пут је осмишљена интегрисано коришћење биођубрива и микроба за обраду базалтног реголита и слане воде како би се створили ресурси за одржив узгој биљака“, наводе истраживачи.

Узгој луцерке на Марсу и њено коришћење у оплемењивању тла решило би многе логистичке проблеме транспортовања огромних количина ђубрива и хране милионима километара до Марса.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво