Читај ми!

Линукс је стигао на Марс – победа отвореног кода

Насин ровер „Персеверанс“ (Истрајни) који је слетео на Марс у кратер Језеро, после вишемесечног путовања кроз беспућа свемира, придружио се свом „другару“ „Кјуриозитију“ (Радозналом) на Црвеној планети да заједно сакупљају узорке и бележе снимке. Многе ће изненадити податак да ровером управља оперативни систем „Линукс“.

Насин ровер „Истрајност“ није сам превалио милионе километара кроз свемир. Уз њега је путовао и „Инџинјуити“ (Довитљиви), мали хеликоптер који ће да извиђа и наводи „Истрајног“ на прави пут. Ово је први покушај да се ван Земље користи овакав уређај који треба да управља другим возилом. И „Довитљивог“ такође покреће Линуксов оперативни систем.

„Ово је први пут да ћемо на Марсу користити оперативни систем Линукс", наводи Тим Канхам инжењер у Насиној Лабораторији за млазни погон.

„Софтверски оквир који користимо смо развили у нашој лабораторији за мале сателите и инструменте, и отворили смо његов код пре неколико година“, додаје инжењер.

Зове се F' („Еф прајм“). Чињеница да је код отворен, значи да уколико неко жели да помоћу Линукса лети овде на Земљи користећи исти софтвер који користи и Насина лабораторија, то му је апсолутно доступно.

„Ово је једна врста победе отвореног кода“, сматра Тим Канхам.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом