Majka Alekseja Navaljnog zahteva od Putina da joj preda telo sina
Ljudmila Navaljnaja, majka Alekseja Navaljnog, zatražila je od predsednika Rusije Vladimira Putina da preda telo njenog sina.
Majka Alekseja Navaljnog, Ljudmila zatražila je od predsednika Rusije Vladimira Putina da joj "konačno predaju telo Alekseja" kako bi mogla dostojno da ga sahrani.
"Vladimire Putine, dozvoli mi da konačno vidim svog sina", rekla je majka Navaljnog u video poruci ruskom predsedniku.
Ruski opozicionar Aleksej Navaljni preminuo je u petak, 16. februara, potvrdila je ruska Federalna kazneno-popravna služba za Jamalo-Nenecki okrug, dodavši da se Navaljni osećao loše posle jutarnje šetnje i da je izgubio svest, nakon čega je neuspešno reanimiran.
Navaljni je služio kaznu zatvora od 30 godina zbog osnivanja i finansiranja ektremističke organizacije i njenih aktivnosti, a bio je poznat kao oštar kritičar Kremlja.
Julija Navaljna: Vladimir Putin je ubio mog muža
Julija Navaljna, supruga ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog, optužila je ruskog predsednika Vladimira Putina za smrt njenog supruga i poručila da će nastaviti da se bori za slobodnu Rusiju.
"Ubio ga je na sramotan i kukavički način, ne usuđujući se čak ni da ga pogleda u oči ili da izgovori njegovo ime. I na isti kukavički način sada kriju njegovo telo, odbijaju da ga pokažu njegovoj majci, ne predaju ga, patetično lažu i čekaju da nestanu tragovi nervnog agensa novičok", poručila je Navaljna i dodala da ga je Putin ubio jer nije mogao da ga slomi".
Ona je navela da želi da živi i da izgradi "slobodnu Rusiju", dodavši da će raditi u korist građana Rusije kako bi se izborili sa Kremljom i stvorili "novu Rusiju".
Kremlj je negirao umešanost u smrt Alekseja Navaljnog
Kremlj je negirao umešanost u smrt Alekseja Navaljnog, i istakao da su takve tvrdnje neprihvatljive.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je reagujući na izjavu Julije Navaljne, naglasio je da su optužbe da je predsednik Vladimir Putin možda umešan u smrt Alekseja Navaljnog apsolutno neosnovane.
"Nemamo komentar. Naravno, ovo su apsolutno nepotkrepljene, bezobrazne optužbe na račun šefa ruske države. Ali s obzirom na to da je Julija Navaljna ostala udovica pre samo nekoliko dana, ostaviću to bez komentara", rekao je Peskov, prenosi Tas.
Mnogi zapadni političari za smrt Navaljnog optužili su ruske vlasti i predsednika Rusije Vladimira Putina.
Šef evropske diplomatije Žozep Borelj izjavio je po dolasku na sastanak Saveta za spoljne poslove, da će države članice EU predložiti sankcije protiv odgovornih za smrt ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog.
Reagovao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov i poručio da Rusija neće odgovoriti na zahteve EU da se sprovede međunarodna istraga o okolnostima smrti Alekseja Navaljnog.
"Uopšte ne dopiru do nas takvi zahtevi, posebno ne, kada stižu od visokog predstavnika EU za spoljnu politiku Žozepa Borelja", rekao je Peskov.
Biografija Alekseja Navaljnog
Navaljni je bio poznat kao oštar kritičar Kremlja. Po profesiji je bio pravnik, a počeo je da se bavi politikom 2000. godine kao član partije Jabloko, a ozbiljnije je ušao u politiku kada je pomagao u protestima u Rusiji održanim 2011-12. godine, tvrdeći da je bilo izborne prevare i da je vlada korumpirana.
Istraživao je Putinov unutrašnji krug ljudi i svoje snimke postavljao na internet. Snimci su imali nekoliko stotina miliona pregleda.
Od 2011. godine bio je više od 10 puta u zatvoru, zbog raznih dela.
Kandidovao se za gradonačelnika Moskve 2013. godine, i tada je bio drugi na izborima sa 27,24 odsto glasova.
Navaljni je 2016. najavio da će učestvovati na predsedničkim izborima 2018, ali mu je sud zabranio da se kandiduje zbog toga što je 2013. godine u gradu Kirov osuđen na pet godina zatvora uslovno zbog pronevere, odnosno, za prisvajanje drvne građe u vrednosti od oko 500.000 dolara iz državne kompanije.
Učestvovao je redovno na protestima protiv vlasti i nekoliko puta bio hapšen, posebno u periodu 2017, 2018. i 2019. godine.
Osnovao je fondaciju za borbu protiv korupcije i bio na čelu centralnog veća stranke Rusija budućnosti, predstavljajući opoziciju vladajućoj Jedinstvenoj Rusiji na čelu sa Vladimirom Putinom.
Posle trovanja nervnim agensom u Sibiru 2020. godine, za šta je optužio ruske obaveštajce, prebačen je u Nemačku na lečenje, koje je bilo uspešno, iako je bio u komi.
Nezavisni centar za istraživačko novinarstvo Belingket, sa sedištem u Holandiji, tvrdilo je da su u trovanju učestvovali agenti ruske Federalne službe bezbednosti (FSB), što je Kremlj negirao.
Nakon oporavka, vratio se u Rusiju 17. januara 2021. godine, a odmah po sletanju, uhapšen je na aerodromu u Moskvi.
"Čega se moram bojati? Šta mi se loše može dogoditi u Rusiji?" rekao je on pri ukrcavanju u avion. "Osećam se kao državljanin Rusije koji ima svako pravo na povratak", dodao je Navaljni.
Povratak u Rusiju
Osuđen je na dve i po godine zatvora zbog kršenja ranijeg uslovnog puštanja, tokom oporavka u inostranstvu.
U martu 2022. Navaljni je osuđen na devet godina zatvora zbog, kako je navedeno, nepoštovanja suda i pronevere.
Navaljni je u avgustu 2023. godine proglašen krivim za osnivanje i finansiranje ekstremističke organizacije, zbog čega je osuđen na još 19 godina zatvora.
Kaznu je počeo da služi u regionu Vladimir, na oko 230 kilometara istočno od Moskve, ali je nedavno prebačen u kazneno-popravnu koloniju IK-3 u mestu Harp u arktičkom krugu (polarni Ural), na 1.900 kilometara od Moskve, gde je i preminuo.
Navaljni je bio oženjen Julijom Abrosimovom sa kojom je imao dvoje dece, ćerku Dariju i sina Zahara.
Коментари