Kako zavisnicima od kocke pomaže grupa psihijatara Zavoda za mentalno zdravlje u Nišu

Osmišljena davno kao vid razonode kocka u našoj zemlji sve češće izmiče kontroli, a broj zavisnika višestruko je veći nego ranije. Među zavisnicima je sve više mladih, a za one koji potraže pomoć od velikog je značaja grupa za podršku koji u Nišu volonterski organizuju psihijatri Zavoda za mentalno zdravlje.

Većina onih koji su se priključili grupi za sobom ima po deset, petnaest godina patološkog kockanja.

“To je krenulo početak srednje škole, možda krajem osnovne, kladionica najviše, možda ponekad rulet, ali kladionica stvara najveću zavisnost”, ispovedio nam se učesnik grupe za lečenje od kocke. Dodaje da nijedan dobitak ne može da usreći čoveka da bude miran. “Odmah misli na sledeći, ne može čovek spokoj da oseti u takvom životu”, naglašava on.

Grupno lečenje pomaže da se uz otvoreni razgovor impuls za kockanjem drži pod kontrolom. Jedan od naših sagovornika priključio se grupi pre četiri meseca.

“Kad dođemo na grupu kaže se uradio sam to i to, nije bilo veliko, jeste bilo veliko, osećam se loše, dobro, svi pričamo o svemu.. Dešava se sve, ja pre ovoga nisam se kockao tri godine i opet sam počeo”, ističe on.

Dr Ilija Kocić, iz Centra za bolesti zavisnosti naglašava: “Kada mi imamo neku muku nama je to dovoljan motiv da stanemo, a kada osetimo olakšanje onda ta motivacija može da se izgubi i onda su potrebna ta konstantna ponavljanja naravno samo na grupi gde prvo kad dođe novi član on prvo sluša tuđa iskustva, dobija savete, i onda mi kasnije vidimo kako on postaje neko ko će novim članovima da bude mentor”.

Najranjiviji su mladi koji nemaju izgrađenu kontrolu ponašanja i lakše podležu uticajima.

“Neću da budem grub jer mnogi ljudi žive od toga, ali moj savet je, kao patološkog kockara, zaobiđite kladionice koliko god možete to je najblaže rečeno. Ni listić ni tiket ništa, da ne biste došli u situaciju u kojoj sam ja”, savetuje učesnik grupe za lečenje od kocke.

Dr Vladimir Radivojević, iz Centra za bolesti zavisnosti kaže da su nekad okidači porodični stresovi, nemanje, gubitak kreditne sposobnosti, masa raznih dešavanja. Nastavlja: “Na već postojećem terenu kockanja uobičajenog dolazi do tih pomaka i mi bismo trebali nekako da radimo na tome da postoji sistematizovan način pomoći tim ljudima jer u našem gradu, to je moja procena, ima 3-4 hiljade porodica kojima je ova pomoć potrebna”.

Stručnjaci kažu da je registrovanih patoloških kockara u Nišu desetostruko više nego pre deset godina.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом