Srbi veruju Sudu u Strazburu

Srbija je na osmom mestu po broju žalbi građana Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Građani imaju veliko poverenje u međunarodne sudske institucije, ocenio zastupnik Srbije pred tim sudom Slavoljub Carić.

Građani Srbije Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu najčešće se obraćaju zbog dužine sudskih postupaka i neizvršenja pravosnažnih presuda, saopšteno je na konferenciji "Srbija pred Evropskim sudom za ljudska prava u periodu mart 2009. do marta 2010. godine".

Kako je na skupu u Beogradu naveo zastupnik Srbije pred Evropskim sudom u Strazburu Slavoljub Carić, Srbija je po broju žalbi toj instituciji prva među zemljama bivše Jugoslavije, a na osmom mestu među svim evropskim državama.

Prema podacima od 2009. godine, Srbija ima 3.200 predstavki pred sudom u Strazburu što joj donosi osmu poziciju u Evropi od 47 država, precizirao je zastupnik Srbije pred tim sudom.

"To ukazuje da postoje izvesni sistemski problemi, pre svega vezani za neizvršavanje presuda i dugo trajanje postupaka, ali i da građani imaju veliko poverenje u međunarodne sudske institucije", ocenio je Carić i dodao da je taj sud do danas po predstavkama građana Srbije doneo 45 presuda.

Carić je naveo da je ohrabrujuće to što Evropski sud za ljudska prava još nijednom nije utvrdio povredu prava na život, zabranu mučenja i diskriminacije, iako je i to isticano pred sudom.

Carić je ukazao i da je od 2004. godine, kada je Srbija ratifikovala konvenciju, do danas doneto 45 presuda, kao i da je veliki broj njih izbegnut jer je došlo do poravnanja.

"Do 2009. godine doneto je 40 presuda, u 37 utvrđena je bar jedna povreda, dok država nije kriva u tri presude", rekao je Carić.

Prema njegovim rečima, tokom prošle godine pristiglo je 82 predmeta, a od početka godine 40 predmeta.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić ocenio je da Sud za ljudska prava u Strazburu u očima građana Srbije ispravlja ono što država, njeni organi, nisu uradili ili su uradili na način za koji građani smatraju da su oštećeni.

Čiplić je ocenio da je dobra stvar to što se žalba pred Ustavnim sudom smatra merodavnim pravnim lekom.

"Ustavni sud pruža podjednaku zaštitu kao i Sud u Strazburu i to pokazuje da Srbija ima sistem koji može da pruži merodavnu zaštitu ljudskih prava ", rekao je Čiplić.

Ministar za ljudska i manjinska prava je naveo da je dobra stvar i to što Srbija sve presude Suda za ljudska prava izvršava na predviđen način i u predviđenom roku.

"Srbija je pokazala onu vrstu napretka koja govori o zrelosti pre svega pravosudnih organa. Sve transformacije i reforme idu u pravcu da zaštite ljudska prava pred pravosudnim organima", rekao je Čiplić.

U Ministarstvu pravde prioritet je sveobuhvatna reforma pravosudnog sistema bez koje neće prestati žalbe protiv države.

"Reforma će doprineti kraćem trajanju postupka i samim tim uticati na smanjenje broja obraćanja građana ovom sudu čime će se ostvariti konačni cilj - ojačano i apsolutno osnovano poverenje građana u rad pravosudnih institucija", navela je državna sekretarka u Ministarstvu pravde Gordana Paulić.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом