Политички обрачун у Приштини – ко блокира формирање скупштине и зашто
Данас се одржава тринаеста конститутивна седница скупштине у Приштини пошто ни пре два дана посланици нису успели да конституишу нови сазив парламента. Седница траје већ три недеље због несугласица највећих албанских партија о Аљбуљени Хаџију, кандидаткињи Самоопредељења за председницу скупштине. Истовремено, партије не могу да се договоре ни о промени начина гласања - да се уместо јавно, посланици изјашњавају тајно.
Шест пута је име Аљбуљене Хаџију стављано на гласање у скупштини у Приштини, ниједном није успела да добије подршку већине посланика. Кандидаткиња Самоопредељења, партије која са највише освојених гласова има екслузивно право да предложи председника скупштине, нема подршку опозиције.
Поједине албанске странке одбијају да гласају за министарку правде из обе Куртијеве владе због, како кажу, скандала који су обележили њен рад. Неке од партија ускраћују подршку било коме из редова Самоопредељења.
"Опозиција је, пре свега, у прилици да загорча живот Куртију и Самоопредељењу, с друге стране Курти је након избора све опозиционе лидере назвао марвом погрдно и тиме њему сад опозиција враћа за сав однос према њима претохдних година. С друге стране Курти нема бројеве, нема већину и опозиција користи ту прилику и покушава да дестабилизује Самоопредељење, односно да их онемогући да формирају владу", наводи Милош Павковић из Центра за европске политике.
Недостају два гласа
Куртијева странка освојила је 48 мандата, за зелено светло у скупштини потребан је 61 глас. Уз теоретских 10 гласова мањинских заједница и глас Ненада Рашића из српске заједнице, недостају два манадата које би Самоопредељење морало да потражи у опозицији.
Пут би могло да им олакша тајно гласање које су затражили након низа неусплих покушаја конституисања парламента.
Нови застој настао је јер нема договора о формирању Комисије која би предложила промену гласања, уместо досадашњег јавног. Став о томе је више пута изнела Српска листа.
"Предлог који сте дали није у складу са пословником о раду скупштине и ми нећемо дати кандидата. Ја знам да сте навикли у претходне четири године да кршите све прописе, али је дошло време да са тим престанете", рекао је Игор Симић, посланик Срспке листе током обраћања на седници 3. маја.
Тајно гласање као спас за Куртија
За крај политичке кризе, Аљбин Курти ће, према прогнозама аналитичара, морати да промени кандидата или да допре до најслабијих карика у опозицији.
"Већ се неко време прича да би то могли да буду посланици 'Нисме' Фатмира Љимаја који су изабрани на листи Рамуша Харадинаја, они имају четири манадата и они би могли да буду те бројке које фале Куртију и управо зато је неопходно тајно гласање јер ће тајним гласањем бити много лакше да промене страну", наводи Милош Павковић из Центра за европске политике.
Институционални застој резултат је измена прописа којима је предвиђено да конститутивна седница скупштине може да траје неограничено, уз паузу од 48 сати између сваког прекида. Резервна опција су нови избори који Куртију не иду на руку, оцењују познаваоци прилика.
"Шта год да уради, само чудом може да поново резултат са фебруарских избора. Зато мислим да је најбоља шанса за Куртија да сада направи неке компромисе уколико жели да добије још један мандат, јер не верујем да ће бити већих разлика између резултата од 9. фебруара и неких будућих избора", наводи Артан Мухаџири, политички аналитичар из Приштине.
Наредна седница заказана је за 9. мај.
Коментари