Девети мај – дан победе над фашизмом и рођење европског јединства

Деветог маја 1945. године, капитулацијом нацистичке Немачке окончан је Други светски рат у Европи. Од тада се 9. мај обележава као Дан победе, а слави се и као Дан Европе.

Безусловну капитулацију Немачке у Берлину је нешто иза поноћи потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Датум који представља дефинитивни завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду "Мисури" у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бачених атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.

У рату који је трајао нешто мање од шест година нашла се 61 држава и око 110.000.000 војника.

Процене говоре о 50 до 80 милиона погинулих, међу њима је било 38 до 55 милиона цивила.

Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000 особа, међу њима више од 300.000 бораца.

Мацут положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали

Председник Владе Републике Србије и изасланик председника Републике Србије Ђуро Мацут положио је поводом 9. маја, Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.

"Нека је вечна слава и хвала херојима који су своје животе дали за слободу отаџбине”, написао је Мацут у спомен књизи.

Полагање венаца на Гробљу ослободилаца Београда

Поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату председница Скупштине Србије Ана Брнабић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски, као и руски амбасадор у Београду Александар Боцан Харченко положили су данас венце у Спомен комплексу "Гробље ослободилаца Београда".

Венац је положио и министар културе Никола Селаковић.

Брнабић, Ђурђевић Стаменковски и Селаковић уписали су се потом у спомен-књигу.

Дан Европе

Девети мај обележава се и као Дан Европе јер је тог дана, 1950. године, министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама.

Суштина његове идеје била је успостављање заједничких тела, тачније односа, најпре у производњи и дистрибуцији угља и челика, као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. године, у холандском градићу Мастрихту била проглашена Европска унија.

Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана – 9. мај, обележава као Дан Европе.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом