Inženjeri kontrolišu radove na Kliničkom centru u Nišu
Četvoročlani tim inženjera koji je Vlada Srbije oformila na predlog Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i Ministarstva zdravlja, a posle probijanja rokova na završetku novog Kliničkog centra u Nišu, od ponedeljka će biti na gradilištu. Preuzeće organizaciju posla i kontrolisati radove, koji se finansiraju iz kredita Evropske investicione banke, a jednom nedeljno dostavljaće izveštaje o onome šta je urađeno.
Ekipa RTS-a proveravala je kako je na gradilištu novog niškog KC ovih dana. Na prvi pogled čini se da je zgrada od 50.000 kvadrata završena i da je novi KC spreman za pacijente sa juga Srbije. Međutim, nedostaje još mnogo toga.
Zoran Radovanović, direktor KC "Niš", kaže da je preko 85 odsto radova u samom objektu završeno.
"Govorim o finalnim radovima, o montiranju i prepremanju prostora za unošenje teške opreme. Deo opreme je stigao, a deo je na carini i treba da stigne", kaže Radovanović.
Ekipi RTS-a izvođač radova dozvolio je snimanje samo hola zgrade, i to u pratnji privatnog obezbeđenja, ali ne i spratova na kojima je deo opreme montiran.
Pre dva meseca tvrdili su da je posao završen.
Glavni inženjer gradnje kompanije INSO Dimitar Stefanov kaže da su zgradu završili za dve i po godine i da su u fazi testiranja i tehničkog prijema.
"Nije bilo jednostavno uraditi zgradu u kojoj se primenjuju neke tehnologije kojih nije bilo u okruženju", objašnjava Stefanov.
Na tabli ispred novog KC u Nišu stoji da su radovi počeli u oktobru 2013. i da je trebalo da traju 32 meseca.
Italijanski izvođač radova je ekipi RTS-a, preko privatnog obezbeđenja koje je angažovano, poručio da u svakom trenutku na gradilištu ima 500 radnika, ali je ekipi RTS-a bez ikakvog objašnjenja zabranjeno da ih snimi.
Marko Blagojević, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, kaže da je ključan problem u vezi sa tim projektom dinamika izvođenja radova.
"I to je ono što će biti u fokusu tima koji od ponedeljka počinje da radi svoj posao. Deo tima će biti u Nišu, živeće tamo. Čovek koji vodi tim seli se u Niš i biće tamo sve dok to bude neophodno i dok svi zajedno ne budemo sigurni da smo dinamiku izvođenja radova doveli u red", najavio je Blagojević.
Red i bolje uslove za rad nestrpljivo očekuju i zaposleni sa klinika koje će biti preseljene.
Glavni anesteziolog i koordinator Tima za transplantaciju Dragiša Ljubenović smatra da će ovo pre svega biti zdanje za novodolazeće mlade doktore, "koji će, za razliku od nas, moći da vide sve ono o čemu uče, dok smo mi neke stvari morali da zamišljamo sve dok nije došao internet".
Kada bude zavšen, novi Klinički centar u Nišu imaće 16 operacionih sala, poseban blok za transplantaciju, najsavremeniju opremu i više od 600 postelja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар