субота, 24.05.2025, 16:38 -> 16:57
Извор: РТС
Литургијом и свечаном академијом Богословија у Призрену обележила славу
Српска православна црква и верници славе Дан словенских просветитеља Ћирила и Методија, који су заслужни за ширење писмености међу словенским народима. Богословија у Призрену је литургијом, резањем славског колача и свечаном академијом обележила своју славу светих Кирила и Методија.
У Храму Светог Ђорђа у Призрену литургијом и резањем колача, а затим и свечаном академијом, обележена је слава Богословије - свети Ћирило и Методије.
Литургију су служили митрополит милешевски Атанасије, митрополит рашко-призренски Теодосије и епископ буеносајерски и јужноцентрално амерички Кирило, игумани и свештеници Митрополије рашко-призренске, као и свештенство и монаштво других митрополија и епархија СПЦ.
Митрополит Теодосије је у беседи истакао да је данашња служба потврда Христовог васкрсења, али и боравка и опстајања Срба на "овим светим просторима“.
"Богу сам од срца благодаран на сваком трену, сваком часу и дану који проводимо овде на нашем светом Косову и Метохији, људском вољом неких који су хтели да не буде овде, у овом граду Срба и православних хришћана, а божијом вољом сви данас сабрани више него икада раније. Не могу људи зауставити живот који Бог даје и не могу покварити дело божје. Оно што је учињено у име божје то траје, јер Бог хоће да тако буде“, рекао је митрополит Теодосије.
Након литургије је у згради Призренске Богословије приређена свечана академија на којој су њени ученици приредили богат културно – уметнички програм.
Коментари