среда, 16.07.2025, 22:50 -> 14:12
štampajSavremena srpska drama (i njena kriza)
Savremena srpska drama je već godinama u krizi produkcije. Novi dramski tekstovi se retko izvode, a još ređe imaju umetnički značajna scenska tumačenja koja bi zauzela ugledno mesto na važnim domaćim i inostranim festivalima.
Ovu emisiju zato posvećujemo tim retkim primercima umetnički vrednih predstava, nastalih prema novoj drami, kao i istraživanju uzroka krize njene produkcije.
Prvo će biti reči o dva dela koja su svojim kvalitetom obeležila proteklu pozorišnu sezonu - "Izuzeti" Narodnog pozorišta iz Sombora, prema tekstu Đorđa Petrovića, i "Jezik kopačke" Zagrebačkog kazališta mladih, prema tekstu Ivana Ergića i Filipa Grujića.
U ovoj sezoni je bilo oko petnaest praizvedbi savremenih srpskih dramskih tekstova, što je dramatično manje nego što je to nekada bio slučaj. Na primer, 2010. godine ih je bilo oko četrdeset. Reč je, dakle, o drastičnom smanjenju produkcije nove drame. Zašto je do toga došlo?
Da li savremenim dramskim tekstovima nedostaje kvalitet? Da li je problem u odsustvu odgovarajuće repertoarske politike koja bi postojano podržavala novu dramu?
U poslednjim godinama se razvio trend repertoarskih interesovanja za dramatizacije proznih dela, koje su delom popunile praznine nastale slabijom produkcijom dramskih tekstova. Prilično je veliki broj naslova romana koji su prikazani na pozornicama, od klasika, do savremene proze, Vladimira Tabaševića, Vladimira Kecmanovića, Enesa Halilovića, Lane Bastašić, Mirjane Drljević i mnogih drugih. Da li je možda u pitanju marketing, jer su prozni pisci uglavnom poznatiji široj javnosti, nego nove generacije dramskih autora, pa uprave pozorišta računaju da će poznatijim proznim naslovima privući više publike?
O ovim temama govore dr Petar Grujičić, pisac, dramaturg i teatrolog, dr Marina Milivojević Mađarev, dramaturškinja, teatrološkinja i pozorišna kritičarka, Vladimir Tabašević, pisac i dramaturg, Borisav Matić, dramaturg i pozorišni kritičar, Vida Davidović, dramska autorka i dramaturškinja, kao i pisac Ivan Ergić i rediteljka Mia Knežević.
Autorka i urednica emisije Ana Tasić
Snimatelj Milan Rakić
Montažerka Zorica Blagojev
Producent Marko Čolanović
Sekretarica produkcije Dragica Ristić
Коментари