Arhiv.doc: Tragom obrisane emisije

Povod za današnju emisiju Istoriografije je tekst Milana Vlajčića objavljen u "Politici" 1982. u kome on apeluje na televiziju Beograd da pokuša da sačuva emisije od kulturno-umetničkog značaja koje su prve na udaru kada dođe do brisanja traka – iz finansijskih razloga, poteškoća u nabavci ili radi snimanja velikih televizijskih projekata, uključujući tu i one informativnog programa, za koje je uvek bilo potrebno imati trake u rezervi. 

Архив.doc: Трагом обрисане емисије Архив.doc: Трагом обрисане емисије

Vlajčić, kao iskusni kritičar, ali ujedno i povremeni stručni saradnik na emisijama kulturnog programa Televizije Beograd, skreće pažnju i široj javnosti, istovremeno glasno osvešćujući i televizijske rukovodioce, to jest one koji donose odluke: ,,Nekad se u svakodnevnom žargonu govorilo: čega nema u novinama nije se ni dogodilo, a danas se tako misli o televiziji. Što televizija ne zabeleži na svojim trakama, za sutrašnjicu će biti samo suvi podatak na hartiji... Jedina autentična istorija televizije u našim uslovima prebiva u njeno vlastitoj dokumentaciji – fonoteci i filmoteci... Ako je televizija u toj meri odgovorna za naše kolektivno vizuelno pamćenje, nevolje oko uskladištenja snimljenih svedočanstava više nisu njena interna stvar, vek se tiču svih nas.”

Konkretno u ovome članku Vlajčić navodi određene emisije Školske i Muzičke redakcije za koje strahuje da će biti izbrisane: Moja muzika, Opus 1, Zašto volite Šopena, Put oko sveta sa osam nota, koje su, kako piše ,,dobile izvanredne kritike i simpatije gledališta”. Takođe, ističe i osam emisija serijala Ono doba, u kojima, osam kompozitora govori o svom odrastanju i muzičkim uticajima koji su ih formirali. To su: Predrag Milošević, Stanojlo Rajičić, Mihailo Vukdragović, Vasilije Mokranjac, Enriko Josif, Zoran Hristić, Rajko Maksimović i Dušan Trbojević.

Iz drugog ugla, sećanja na ove emisije podelila je i dr Ivana Medić, sada muzikolog, a nekadašnja verna gledateljka Školskog programa.

Iako je utvrđeno da je jedan broj ovih emisija zaista obrisan, dosta toga je sačuvano. Zahvaljujući zajedničkom radu Redakcije za istoriografiju i kolega iz Programskog arhiva TVB–RTS na realizaciji ove emisije, zainteresovani gledaoci, kako stariji tako i oni mlađi, imaće priliku da ove pronađene, a potom i digitalizovane materijale vide u emisiji. Takođe, biće reči i o procesu digitalizacije arhivskih materijala koja se u RTS-u radi od 2017. godine.

Urednici: Milena Jekić Šotra, Marijana Cvetković, Ivana Nićiforović; organizator Gordana Grdanović, snimatelji Aleksandar Stipić, Milan Romanjuk, Ivan Dimitrijević, asistenti snimatelja Goran Plavšić, Saša Todorović, rasvetljivači Ivan Jakovljević, Zoran Nikolić, snimatelji zvuka Milutin Babić, Saša Pribaković, grafička obrada Daniel Kuzman, muzički urednik Ivana Nićiforović, kompjuterski dizajn i animacija Dragan Bulović, dizajn i obrada zvuka Jovica Stojković, kolor korekcija Draško Pejanović, montažeri: Jakov Kronja, Ivana Jovanović, Branislava Petrović, Nada Dodig Zildžić, reditelj Ivana Stivens.

Učesnici: Snažana Nikolajević, Aleklsandar Mandić, dr Ivana Medić, Ana Vasić Branković.

Snimano aprila 2023. i decembra 2024; premijerno emitovanje. Redakcija dokumentarnog programa – Istoriografija, odgovorni urednik Muharem Bazdulj.

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом