Duhovni razgovori sa episkopom Andrejom

U hramu Svetog Save u Beču je, povodom predstojećeg Vaskrsa, episkop austrijsko-švajcarski Andrej, održao predavanje "O kanonskoj poseti patrijarha Irineja Aleksandrijskom patrijarhu", u organizaciji SPKD Prosvjeta Austrija u okviru tradicionalnih "Duhovnih razgovora".

SPKD Prosvjeta Austrija saopštava da je vladika Andrej najpre pozdravio prisutne i na samom početku predavanja podvukao važnost jedinstva u Pravoslavnoj Crkvi i posebno naglasio da je Pravoslavna crkva jedna Crkva, bez obzira na brojne narode koje ona obuhvata.

Vladika je objasnio, za one koji nisu znali, da se Pravoslavna crkva deli i na nacionalne Crkve i to Vaseljensku, Aleksandrijsku, Antiohijsku, Jerusalimsku, Rusku, Srpsku (na šestom mestu, odmah posle ruske) zatim Rumunska, Bugarska i Gruzijska Patrijaršija. Tu su još 6 autokefalnih Crkava koje nemaju patrijarha nego su Arhiepiskopije sa arhiepiskopima, a to su još Kiparska arhiepiskopija, Grčka, Poljska, Albanska, Čehoslovačka Arhiepiskopija.

Kako bi se održalo jedinstvo vere, svaki patrijarh je dužan da poseti sve ostale Patrijaršije. Smisao međusobnih poseta jeste u tome da se vrši usaglašavanje i usložnjavanje u pravoslavnoj veri. Episkop Andrej je brojnim prisutnima duhovito objasnio da je to način da se održi jedinstvo i da ne dođe do raspada crkve: "Jedna crkva mora da ima primat! Ali to je primat časti, a ne primat vlasti", objasnio je episkop Andrej.

Predavanje je, na veliku radost i zadovoljstvo prisutnih, ilustrovano brojnim slajdovima sa putovanja u Egipat. Uz po neku anegdotu, on nam je dočarao taj boravak i posetu brojnim svetim mestima kao sto su: hram Sv. Georgija (Đurđevdan ili Đurđic) u Kairu, hram Sv. Marka u Aleksandriji...

Publika je saznala da je ta Patrijaršija nastala i postoji od samog početka Hrišćanstva, kao i to da se tu nalazi i najveća biblioteka na svetu (preko 3 miliona knjiga).

"Možemo samo zamisliti kako je veličanstvena građevina biblioteke koja ima, ni manje ni više, no celih deset spratova samo pod zemljom, gde se čuvaju brojni originalni rukopisi, kao i prva prevedena biblija na Koptskom jeziku", reče episkop. (Kopti su najstariji narod u Egiptu koji takođe, kao i Srbi, slavi svoje hrišćanske praznike po Julijanskom kalendaru).

Poseta Bogosloviji, gde se mladi Afrikanci iz cele Afrike školuju, pokazala se korisnom. Važno je znati da je nastava na starogrčkom, latinskom i engleskom jeziku - zato što svi ti mladi ljudi govore dijalektom sredine iz koje dolaze.

Kada je Vladika Andrej pokazao slike srpskog groblja iz drugogog svetskog rata, iznenađenje je bilo veliko. Predavač je objasnio: tamo su se brojni naši mornari i vojnici povukli posle kapitulacije zajedno sa kraljem Petrom i izbegličkom jugoslovenskom vladom.

Vrlo interesantno za publiku bilo je videti kako se dva patrijarha ponašaju na svojim dužnostima, kako se ujedinjuju dve crkve, dva patrijarha u pravoslavnom zavetu, ali i dva naroda, koja su pratili i tamošnji predstavnici srpske, kao i grčke svetovne diplomatije.

Ovo predavanje je završio malim kvizom - tako sto je prisutnima pokazao nekoliko hramova Sv. Marka u svetu: Veneciji, gde su prenešene svete mošti (pod najezdom Arapa u sedmom veku) zatim u Beogradu, ali i napušteni manastir na Kosovu, na putu Suva Reka-Prizren (Koriša) gde Albanci zatvaraju stoku, a srpski pravoslavni sveštenici jednom godišnje odlaze tamo na bogosluženje.

Tužno je to što se srpskim kulturnim spomenicima i svetinjama na Kosovu i Metohiji dešava pod najezdom albanskih ekstremista, kao sto se to dešavalo i sa egipatskim piramidama koje je Episkop Andrej pokazao na početku predavanja, naglašavajući posledice pljačke od strane Arapa i njihovih najezdi u nekim drugim, davnim vremenima.

Posle predavanja, episkop Andrej je odgovarao na mnoga pitanja prisutnih, a druženje je završeno zajedničkom pesmom na jednom od afričkih dijalekata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом