среда, 09.07.2025, 14:09 -> 14:46
Извор: ssup.fr
Париз: Одржана конференција „Француска и Србија – нераскидиво пријатељство“
У петак, 4. јула, у једној од најугледнијих институција француске Републике, Сенату у Паризу, одржана је конференција чија је тема било пријатељство између Француске и Србије, и то у организацији сенатора странке Национално окупљање Ајмерика Дурокса, историчара Алексиса Труда и председника удружења “Сви Срби у Паризу” Саше Пешића. Дурокс је Конференцију отворио реченицом “Косово је Србија!”.
Конференцију је отворио сенатор Дурокс и то на српском језику рекавши: „Косово је Србија!“. Ова порука, изречена под сводовима Луксембуршке палате, симбола француске демократије, наишла је на громогласан аплауз и урезала се дубоко у срца свих присутних.
Овај догађај окупио је велики број високих званица, како из политичког, тако и из верског, академског и дипломатског живота, што је додатно сведочило о његовој важности и тежини. Међу званицама су били епископ западноевропски Јустин, Бојана Кондић Панић, амбасадорка БиХ, Анђелка Шимшић, први конзул Србије, Томислав Ћирић, војни изасланик Министарства одбране Републике Србије, Весна Филиповић Николић, министар саветник Амбасаде Србије у Француској, Растко Стефановић, бивши шампион Европе у рукомету, Александра Поповић, заменица амбасадора Републике Србије при Унеску у Паризу, затим француски сенатори, посланици у француској Скупштини међу којима господин Жулијен Лимонги, председници општина, изабрани званичници, представници удружења, пријатељи Србије међу којима најистакнутији Жан-Лин Лакапел (бивши посланик Европског парламента) и бројни гости.
Сенатор Дурокс је у свом уводу нагласио важност историјског српско-француског пријатељства, уз констатацију да се Француска огрешила о Србију када је током прославе Дана победе 11. новембра 2018. у Паризу председник Александар Вучић био постављен по страни. Назвао је тај чин срамотним, али је истакао да право српско-француско пријатељство надилази политичке грешке и да је оно „узвишено и вечито“.
Алексис Труд је говорио о вековним везама између српског и француског народа, почевши од краљице Јелене Анжујске, преко савезничких односа у Првом светском рату, до савремених политичких односа. Посебно је истакао допринос Хипполyтеа Мондаина, француског официра и министра војске Краљевине Србије (1862–1865), и подсетио на изјаву бившег председника Француске Франсоа Митерана који је рекао да „док је он председник – рат против Срба се неће водити“.
Угледни филозоф и професор Данијел Салваторе Шифер говорио је о својој личној повезаности са српским народом.
"Никада нисам био на страни Срба, већ на страни истине, а истина је била на страни Срба", рекао је Шифер. Он је подсетио да је током НАТО бомбардовања рањен на Косову и Метохији, чиме је платио цену своје лојалности истини.
Председник Уружења "Сви Срби у Паризу" Саша Пешић истакао је да српска дијаспора у Француској савршено илуструје да је могуће остати веран својим коренима, а истовремено у потпуности пригрлити другу отаџбину и истакао да удружење активно ради на интеграцији, очувању идентитета и јачању српско-француског пријатељства.
"Између Француске и Србије постоји ретка веза, рођена у рововима рата, одрастала у амфитеатрима знања и сазрела у срцима народа. Та веза није савез случајности, већ братство душе, ковано жртвом, поверењем и узајамним поштовањем", навео је Пешић.
То су, каже, она пријатељства која историја слави, која народи његују и која ће будућност наставити, јер се не заснивају на интересу, већ на лојалности и заједничком идеалу слободе.
"Наслеђе које славимо је живо и носи наду, рушећи предрасуде и баријере у име слободе, једнакости и братства које нас уједињују. Живела француска! Живела Србија! Живела Република Српска! Живело бесмртно пријатељство између наша два народа! Косово је Србија", поручио је Пешић.
Сенатор Дурокс је уручио медаљу Сената амбасадору БиХ у Француској, Бојани Кондић Панић и амбасадору Србије Ани Хрустановић, саопштено је из Удружења "Сви Срби у Паризу".
Коментари