недеља, 12.01.2025, 23:10 -> 16:13
štampajVek harmonike – Koncert „Planete” Luke Lopičića
Slušaćete snimak multimedijalnog onlajn koncerta Luke Lopičića pod nazivom „Planete”, kojim je 11. decembra 2020. godine otvoren 5. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike „Eufonija” u Novom Sadu. Tom prilikom nastupili su: Luka Lopičić – harmonika, Dušan Grozdanović – klavir, Aleksandar Radulović i Arion Petrovski – timpani i Marko Perić – udaraljke.
Festival „Eufonija” održan je od 11. do 19. decembra, a zbog nepovoljne epidemiološke situacije izostao je takmičarski deo. Nastao iz želje da se oformi manifestacija koja će okupljati mlade talentovane akordeoniste i pedagoge, festival je za kratko vreme doprineo afirmaciji naših umetnika na međunarodnoj sceni, ali i upoznavanju javnosti sa značajem koji srpska škola umetničke harmonike zauzima u Evropi. Prema rečima organizatora iz Udruženja Eufonija, jedan od ciljeva je i motivisanje domaćih autora da pišu solistička i kamerna dela za sastave sa harmonikom, što je i ostvareno kroz projekat „Nova srpska muzika za harmoniku” i značajnim brojem novih kompozicija.
Multimedijalni koncert „Planete” Luke Lopičića, kojim je otvoren Festival „Eufonija”, predstavlja njegovu adaptaciju istoimenog dela Gustava Holsta. Aranžman je urađen za kvintet nestandarnog sastava: harmonika, klavir, timpani i udaraljke. Inače, ovaj koncert je bio i deo završnog ispita kojim je Lopičić u februaru 2020. godine zaokružio svoje doktorske umetničke studije kamerne muzike na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
S obzirom na to da je u pitanju multimedijalni koncert, uključena je i elektronika u vidu uvertire, čiji su autori Luka Lopičić i Vladimir Korać, a sastavni deo nastupa su i video projekcije u kojima glumac pantomimom prikazuje osobine planeta, i to onako kako je i sam kompozitor nazvao stavove svog ostvarenja – dajući im nazive po planetama sunčevog sistema i odgovarajućim astrološkim karakterima. Izučavajući ovo delo, Lopičić je došao do saznanja da je Holst pre poznate orkestarske kompozicije napisao i delo za dva klavira, što mu je donekle i olakšalo aranžiranje deonica za harmoniku i klavir, dok je orkestarsku partituru priredio za udaraljke. Inače, originalna kompozicija britanskog kompozitora i pedagoga Gustava Holsta nosi naziv Planete: Svita za veliki orkestar, odnosno Sedam komada za veliki orkestar, a komponovana je između 1914. i 1916. godine.
Iz biografije Luke Lopičića izdvajamo da je završio master studije na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu u klasi Radomira Tomića, kao student generacije, a doktorske studije kamerne muzike u klasi Ljudmile Popović na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Tokom školovanja osvojio je više od trideset priznanja na domaćim i međunarodnim takmičenjima, a bio je i stipendista Fonda za mlade talente „Dositeja” Vlade Republike Srbije. Muzička svestranost i veština ovog akordeoniste prenose se i na njegovo muziciranje u okviru popularnih žanrova, pre svega u world music sastavu Maika, te kroz brojna pozorišna angažovanja u kontekstu pozorišne muzike.
Urednica emisije Marija Vuković
Коментари