Читај ми!

Светске музичке позорнице

Репродуковаћемо снимак концерта који су чланови Симфонијског оркестра Италијанског радија и телевизије одржали 5. децембра прошле године у Аудиторијуму Артуро Тосканини у Торину.

Дириговао је Андрес Ороско-Естрада, уметнички директор ансамбла, а солиста је био Пабло Ферандез који је са овим уметницима интерпретирао Концерт за виолончело и оркестар у ха молу, опус 104 Антоњина Дворжака. Поред овог остварења, на програму су биле и симфонијске поеме Рихарда Штрауса: Смрт и преображење, опус 24, као и Враголије Тила Ојленшпигела, опус 28. Снимак припада серијалу Премијум концерти Еурорадија, а уступљен нам је посредством међународне размене.

Пабло Ферандез је један од најзначајнијих светских виолончелиста своје генерације. Рођен је 1991, већ у трећој години започео је бављење музиком, а прве подуке добио је од оца, такође виолончелисте Шпанског националног оркестра. У тринаестој години уписао је Музичку академију Краљице Софије у Мадриду, где је проглашен за најбољег студента. Након финала 2015. године на петнаестом Међународном такмичењу Чајковски, где је овенчан четвртом наградом, Ферандез је почео да осваја светске музичке сцене наступајући са водећим оркестрима и ансамблима. Критичари су га прогласили „новим генијем на виолончелу“ истакавши да је реч о „задивљујућем извођачу, оном који има све: прецизну технику, одважност, дух, ауторитет као солиста, експресивност и јединствен шарм“. Након што је 2021. године објавио албум назван „Рефлексије“ за Сони, постао је ексклузивни уметник ове издавачке куће. Поред наступа са оркестрима, радо музицира и у оквиру камерних формација са истакнутим инструменталистима попут Ане-Софи Мутер, Марте Аргерич, Јефима Бронфмана, Жанин Јансен, Дениса Кожухина и других. 

Иначе, Пабло Ферандез свира на Страдиваријевом виолончелу „Аркинто“ из 1689. године, које се убраја међу најимпресивније инструменте овог италијанског градитеља.

 

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом