петак, 07.05.2010, 10:08 -> 20:37
štampajБитка за Британију
Конзервативци Дејвида Камерона спремни на споразум о подели власти са либералним демократама. Долазак Гордона Брауна у Даунинг стрит 10 симболично показао да не намерава да одустане од премијерског места. Либералне демократе: "Конзервативци имају приоритет у формирању владе".
Јутрошњи долазак Гордона Брауна у Даунинг стрит 10 симболично је показао да не намерава да одустане од премијерског места и уставног права да формира владу, иако су конзервативци Дејвида Камерона на јучерашњим изборима освојили највише гласова.
Лидер Конзервативне странке Дејвид Камерон изјавио је да је спреман да предложи "отворен, глобалан и широк" споразум о подели власти са либералним демократама, који су освојили треће место на парламентарним изборима.
"Хоћу да моја понуда буде широка, отворена и глобална либералним демократама. Желим да заједно радимо како бисмо решили важне и хитне проблеме наше земље", рекао је Камерон.
Шеф либералних демократа Ник Клег оценио је раније данас да конзервативци имају приоритет у формирању нове владе.
Клег је рекао да не треба журити у доношењу одлука које не пролазе тест времена, и да би било најбоље да људи добију добру владу коју заслужују у овако тешким и неизвесним временима".
Премијер Браун изјавио је да је његова дужност да учини све да Британија добије јаку и стабилну владу, и да је спреман је на дијалог са либералним демократама у случају неуспеха могућих преговора између Клега и Камерона.
Према последњим непотпуним резултатима избора, конзервативци су освојили 36,2 одсто гласова, лабуристи 29 одсто и либералне демократе 23 одсто.
Изборе обележила неизвесност
"Добродошли на почетак парлaмeнтaрног живота Британије, онаквог какав никада није био", тако данас британски оцењују јучерашње изборе, најнеизвесније од 1920. године.
"Нејасан сценарио, и страшан неред који је освануо над Британијом, само је делимично решен јасним изјавама Клега, да намерава да пусти конзервативце да преузму власт", преноси Гардијан.
На основу пројекција са бирачких места, конзервативци Дејвида Камерона требало би да освоје 291 место у доњем дому, док је за већину потребно 326 места.
Лабуристи премијера Брауна имаће 251 посланика, Либерално-демократска странка Ника Клега 52 места, док су 29 места освојиле остале странке.
Према британском уставу шансу за формирање владе не добија прво она странка која је освојила највећи број посланичких места, већ она која је била на власти у тренутку расписивања избора, што би у овом случају били лабуристи.
Одзив бирача био је велики и износио је најмање 60 одсто, а медији су јавили да је и пола сата после затварања биралишта испред бирачких места у Њукаслу, Лидсу, Шефилду и још неким градовима било бирача који су у хаотичној атмосфери у редовима чекали да би гласали, али да им то није било омогућено.
Јучерашњи избори могли би да означе почетак бројних промена у политичком животу Британије, и уједно крај двопартијског система.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар