Нови фронт трговинског рата Кине и Америке, све очи упрте у две компаније
Иако су САД и Кина привремено спустиле тензије око царина, трговински рат у области високе технологије непрекидно траје више од деценије. У фокусу више нису ни соја ни текстил – већ чипови, вештачка интелигенција и дата центри. Америка је увела строге контроле на извоз полупроводника, ограничила је кинески приступ напредним чиповима заснованим на вештачкој интелигенцији и притиска савезнике да учине исто. Пекинг узвраћа улагањем у сопствену производњу и рестрикцијама на извоз критичних сировина.
Шверц чипова у Кину, са јастозима – и у протетичким стомацима лажних трудница – један су од одговора америчке технолошке елите на чињеницу да упркос санкцијама на извоз високе технологије, Кина смањује заостатак.
Компанија "Енвидија" (Nvidia), водећи амерички произвођач чипова, губи удео на кинеском тржишту, док Huawei јача позицију са чиповима Ascend и решењем Cloud Matrix. Само у првом кварталу 2025. је забележила губитак од 5,5 милијарди долара на кинеском тржишту, а процене говоре о потенцијалном губитку до 16 милијарди долара до краја године. Америчке стручњаке плаши успон компаније "Хуавеј" (Huawei), који симболизује успех политике "технолошке самосталности" и може послужити као модел за друге индустријске секторе.
Портпарол кинеског Министарства трговине Хе Јонгћијан каже да је Пекинг више пута изнео став да Америка злоупотребљава контролу извоза како би обуздала и потиснула Кину.
"Вашингтон крши међународно право и основне норме које регулишу међународне односе, озбиљно штети легитимним правима и интересима кинеских предузећа и угрожава развојне интересе Кине", сматра Јонгћијан.
Рат између компанија "Хуавеј" и "Енвидија" давно је прерастао у глобални сукоб за технолошку и економску превласт, са значајним последицама по ланце снабдевања, цене и равнотежу моћи у области вештачке интелигенције. Место блиског сусрета и демонстрације технолошке моћи две велесиле је Тајван – најнапреднији произвођач чипова на свету. Док Кина сматра Тајван својом територијом, компанија "Енвидија" је са тамошњом владом потписала уговор о изградњи "џиновског" суперрачунара.
Извршни директор компаније "Енвидија" Јенсен Хуанг наглашава ће свет за 10 година погледати уназад и схватити да је вештачка интелигенција интегрисана у сваки аспект планете.
"Сви ће схватити да је вештачка интелигенција потребна свуда и у сваком региону, индустрији, земљи или компанији. Вештачка интелигенција је сада део инфраструктуре, баш као што је интернет или струја", напомиње Хуанг.
Борба за чипове – поглед у будућност
Чипови и вештачка интелигенција су у фокусу и Трампове посете заливским земљама почетком месеца. Према извештајима, успео је да подстакне обимне инвестиције у Сједињене Америчке Државе, као и да Саудијску Арабију, Уједињене Арапске Емирате и Катар одврати од сарадње са Кином у технолошком сектору. Подела тржишта доводи до стварања два паралелна технолошка света.
Новинар Интернет портала Радио-телевизије Србије Горан Белановић указује да у овом контексту Американци и даље доминирају, а Кинези покушавају да их стигну.
"Начин на који Американци покушавају да задрже доминацију јесте да им ограниче приступ хардверу који је неопходан за развој ВИ. Вероватно ће успети да одложе кинески напредак неко време, али мислим да их Кина неминовно стиже", закључује Белановић.
Упућени кажу да Пекинг не узвраћа царинама, већ прецизним економским потезима. Увео је ограничења на извоз критичних минерала попут галијума и германијума, кључних за производњу чипова. Истовремено, улаже милијарде у развој сопствене производње.
"Кина, или 'Хуавеј', успевају да уз помоћ старе технологије направе чипове, можда не тако ефикасне и профитабилне, али као прелазно решење које је корисно", каже Белановић.
Наводи и да се очекује да ће Кина имати такозване машине са екстремном ултраљубичастом литографијом.
"Када то буду имали, постићи ће потпуни паритет са САД", сматра Белановић.
Процењује се да ће индустрија чипова до 2030. бележити годишњи раст од око девет одсто, са пројекцијом да ће укупни приходи достићи билион долара.
Коментари