Све мање шећера домаће производње

На пољима Средњег Баната овога пролећа шећерна репа је засејана на три хиљаде хектара, хиљаду хектара мање него лане. Због бројних проблема који прате овогодишњу производњу све већи број ратара размишљају да је наредне године и не сеју.

Ни најстарији произвођачи шећерне репе не памте када се последњи пут репа вадила на овај начин,јер деценијама уназад шећеране су толерисале два до три процента репе захваћене трулежи,сада се то свело практично на нулту толеранцију. Драган Шаровић произвођач из Лазарева репу гаји на шездесет хектара и после 4 деценије бављења овом производњом озбиљно размишља да ту традицију прекине.

„Сваки дан плаћамо раднике 250 динара по сату, тако да нам репа ове године иде у минус, покушавали смо да договоримо са шећераном да буду мало флексибилнији, али није вредело, када су ме позвали тамо, отишао сам на линију прегледао и рекао сам да ми репу не врате, 5-6 камиона су наводно бацили, чиста пропаст" каже Драган Шаровић, из Лазарева.

На сличан начин размишља и Наташа Станковић, која је овога пролећа репу засејала на седамнаест хектара.
„Репу ће закопати, заораће је поново, па погледајте само редове прљаве, а погледајте редове чисте, већи су редови труле него чисте репе, а репа је била фантастична до пре месец ипо дана. Наредне године је нећемо садати! - истиче Наташа Станковић, из Лазарева.
Стручњаци пољопривредног института из Зрењанина за овогодишњу проблематику имају своје образложење.
„То су и метереолошки услови,биолошки фактори, било је вируса било је бактерија било је и гљивичних обољења, ваши, значи то је иедан комплексан утицај свих неповољних фактора на производњу шећерне репе у овој години", каже Снежана Парађеновић, Пољопривредна стручна служба Зрењанин.
Поједини произвођачи репе су одлучили да је ове године и не ваде, већ заору, али стручњаци им саветују да то не чине, јер ће у земљи остати инфективни потенцијал који ће се негативно одразити на следеће године.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара