Живот у немачком бункеру

Породица Милојковић из Лапова немачки бункер из Другог светског рата адаптирала је у животни простор. У Лапову је после ослобођења било неколико таквих грађевина, али је до данас остао само бункер који је саграђен на имању те породице, док су остали срушени.

Од неколико очуваних бункера, које су дуж путева и пруга у Србији током Другог светског рата градиле немачке окупационе власти, један се налази у Лапову код Крагујевца.

Подигнут је на имању породице Милојковић, која је пре петнаестак година одлучила да га адаптира и претвори у животни простор.

Због непосредне близине железничког чвора, имање продице Милојковић немачким властима било је стратешки важно. Возови који су туда пролазили били су веза источног и западног фронта.

Лаповац Борислав Милојковић, још као дечак, градио је бункер заједно са сељацима из околних села. Данас, седам деценија касније, он се налази на истом месту.

Борислављев син Верољуб је 1996. године одлучио да од гломазне грађевине направи користан простор.

"Цигла од ког је бункер саграђен је квалитетна и највероватније је донета из разрушеног Београда. Види се да је то старопланска цигла, шира је него обична", каже данашњи власник необичног здања.

Изглед бункера није знатније мењан. Фасада је остала аутентична, а на њој су и данас видљиви трагови бробе током повлачења немачких трупа из тог краја.

Одлуком Народног одбора, бункер је дат на коришћење породици Милојковић, без могућности промене изгледа и намене. На предлог архитеката, некадашње пушкарнице претворене су у светларнике, а са последњег нивоа пружа се поглед на целу варош.

То је, каже његов власник, добра прилика да га искористи и у угоститељске сврхе.

"Лапово је на средини железничког и путног правца и овај бункер, у том случају може да постане хотел-бункер", каже Верољуб и додаје да је овај објекат немогуће срушити.

Иако је у овом крају, после рата, било неколико сличних, бункер Милојковића данас је једини сведок времена окупације.

rts.kragujevac@rts.rs

+381 34 335-542

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом