четвртак, 30.05.2013, 07:30 -> 07:43
Вечити круг у нишкој Синагоги
Изложбу етно-појасева из збирке зајечарског Народног музеја "Вечити круг", у нишкој Галерији Синагога, прате звуци кавала, дувачког инструмента без писка. Појас је, у нашој традицији, представљао заштитни круг око сваког појединца, и због тога га је свако добијао после рођења и свако је са њим сахрањиван.
У галерији Синагога у Нишу представљени су ткани и метални појасеви из деветнаестог и прве половине двадесетог века, из збирке зајечарског Народног музеја. Нишлије ће изложбу "Вечити круг" моћи да виде до средине јуна.
Једноставан или са раскошним шарама, ситнији или крупнији дезен, пруге или каро естетске караткеристике су ручно тканих појасева, али и својеврсна етничка одредница.
Иако се можда на први поглед чини да је овај део ношње свуда готово исти, аутор изложбе показује да није тако.
"Свака регионална етничка струја која има свој говор, свој посебан тип ношње, има и посебан појас и то нам показује распрострањење неких етничких утицаја", каже Дејан Крстић из Народног музеја у Зајечару.
Тако појас може да нам открије порекло онога ко га је носио, његов материјални статус, као и прилику за коју је намењен, јер поред естетске функције, појас је имао важну улогу и у обредима.
Како је материјално наслеђе неодвојиво од духовног, то изложбу прате и звуци кавала, дувачког инструмента без писка, који се везује за источни Балкан. Милош Јаковљевић, етнолог, годинама свира на том инструменту.
"У традиционалној култури музика је увек била део ритуала и обреда, и свакодневног живота, чак и посмртних обичаја у Источној Србији", каже он.
Нишки музеј поседује такође богату етно-колекцију народних ношњи са појасевима.
Директор Народног музеја у Нишу Славиша Поповић каже да је појас круг, а да је круг савршенство.
"Ова изложба одговара шта значи то савршенство у духовној традицији нашег народа", каже Поповић.
Према истраживањима етнолога, појас је у нашој традицији представљао и заштитни круг око сваког појединца. Због тога га је свако добијао после рођења и свако са њим сахрањиван. Отуда и назив изложбе "Вечити круг".
+381 236-588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар