Читај ми!

Старе ране - ново упозорење

Са 45 гелера касетних бомби у телу, једним на само центиметар од срца, Нишлија Ђорђе Петровић живи од 1999. године. Он је један од цивила који су повређени када је на Ниш бачено 36 контејнера са око 100.000 бомби.

Ниш је једини град у Србији који је у НАТО бомбардовању гађан касетним бомбама. На мети су били искључиво цивилни циљеви на које је, за два дана  бачено 36 контејнера са око 100.000 бомби. Погинуло је шеснаесторо Нишлија, а велики број је повређен.

Са гелерима касетних бомби у телу, Нишлија Ђорђе Петровић живи од бомбардовања. Од 48 металних делова бомбе,  три је извукао сам, а остали су у рукама, левој нози, дуж кичме. Један гелер је на само центиметар од срца.

"Кад се човек пробуди са 45 гелера у телу", каже Ђорђе Петровић, "погледа се у огледало и каже: Добро је, жив сам. Идемо даље."

У Србији је, према подацима команде НАТО, касетним бомбама гађано 219 локација са око 350.000 пројектила. После Ниша, највише је страдао Копаоник, на коме су прошле године погинула два војника.

Пиротехничар Слађан Вучковић, коме је кастена бомба однела обе руке и део ноге, један је од 32 заговарача у свету за забрану касетне муниције

"Боли у души. Имам унуке од три и по и две године. Ја ту децу нисам држао", каже Слађан Вучковић, БАН адвокат.

Од касетне муниције и даље је угрожено 80.000 грађана Србије

Код нас је од касетних бомби погинуло четрдесеторо људи. У свету је страдало 13.000 цивила, од којих су трећина деца.

"Све жртве шаљу јединствену поруку - да касетну муницију треба забранити", наглашава Жан Батело из Хендикеп центра. "Четрдесет шест земаља у свету придружило се тој идеји. Србија, нажалост још увек није."

Захваљујући  међународним донацијама, руски деминери су до сада очистили неколико локација у Нишу, а наредних месеци радиће на деминирању трасе будућег Јужног тока.

Жарко Ранковић, заменик комнаданта Градског сектора за ванредне ситуације, каже да се наши суграђани могу сматрати безбедним, јер је простор куда се крећу у потпуности очишћен.

У протеклих 14 година, у Нишу је од касетних бомби очишћено око 400.000 квадратних метара. Међутим, и даље највише неексплодираних убојних средстава има у северној индустријској зони града. Зато потенцијални инвеститори инсистирају да провере локацију, пре него што у граду започну посао.

Иако су многе локације у Србији очишћене, касетне муниције има у још шеснаест општина и, према истраживању надлежних европских институција, око 80.000 грађана и даље је изложено опасности.

rts.nis@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом