Вакцином против тумора цервикса

Агресивна стратегија вакцинације против тумора грлића материце могла би да смањи учесталост ове болести међу женама старости до 45 година.

Користећи математички модел, амерички стручњаци су утврдили да би вакцинација против изазивача те врсте рака - хуманог папилома вируса (ХПВ) смањила његову учесталост.

Међу девојчицама од 12 година често јављање ове болести било би смањено за 85 одсто, међу девојкама од 25 година за 34 до 67 одсто, а међу женама од 45 година до 55 одсто.

Већину случајева рака грлића материце (цервикса) изазива ХПВ, који се преноси сексуалним путем.

Америчка компанија "Мерк" производи вакцину "гардасил" која делује против два типа ХПВ вируса (16 и 18), изазивача око 70 одсто канцера грлића материце.

Поменута вакцина такође штити од још два типа поменутог вируса (6 и 11), који су одговорни за појаву гениталних брадавица.

Ова вакцина не штити особе које су већ заражене одређеним типом ХПВ вируса.

"Гардасил" је у САД одобрен за вакцинисање девојчица и жена старости од девет до 26 година, али у компанији "Мерк" сматрају да примену ове вакцине треба проширити и на старије жене.

Процењује се да ће у САД током ове године бити дијагнозирано 11.070 нових случајева рака грлића материце, а да ће од ове болести умрети 3.870 жена.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом