Ковид "шиша" Италијане, једва дочекали одлазак у кафић, кад тамо...
Италијани су се обрадовали отварању кафића али тамо су их затекла непријатна изненађења. Удружење потрошача направило је листу која може помоћи потрошачима да се прилагоде новим условима и купују на другачији начин.
О поскупљењима, оним ситним али константним која из дана у дан све више оптерећују кућни буџет, на италијанским медијима се скоро никада не говори отворено. То није вест коју ћете чути на телевизији, већ онако у пролазу или ћете, уколико обраћате пажњу на куповину, уочити и сами да нешто "није као пре".
Нарочито када је реч о чувеном еспресу, који се пије бар три пута на дан.
Италијани су у протекла четири дана – од 18. маја, када је проглашен излазак из карантина, који су једва дочекали – одлазак у кафић доживели као непријатно изненађење.
Ни шопинг више није уживање, изузетак су само снижења одеће од 20 до 70 одсто која ће трајати до августовских попуста.
Еспресо
У неким кафићима еспресо, који је до сада коштао један евро, негде кошта један евро и двадесет центи па чак до два евра. Удружење за заштиту потрошача (Codacons) закључује да је у фази 2 поскупљење кафе у Милану дошло и до 53,8 одсто, у Риму до 36 одсто, у Фиренци до 21,5 одсто.
Фризери
Иста ситуација је када се ради о фризерима, који подизање цена оправдавају чињеницом да су били затворени два месеца, да су морали да купе плексиглас и све друге заштитне инструменте које је Влада тражила не би ли отворили у безбедним условима. Удружење показује да фенирање кошта од 20 до 25 евра (плус 25 одсто, а негде чак и до 66 одсто), док у Милану женско шишање кошта од 15 до 25 евра (без фенирања).
Храна
Самопослуге које нису ни у једном моменту биле затворене, као ни остале мање продавнице са прехраном и стварима за личну хигијену, почеле су да подижу цене још у време "локдауна" (како га овде називају). Наиме, цена воћа је већа за 8,4 одсто, поврћа за пет одсто, али и млека 4,1 одсто као и саламе и шунке за 3,4 одсто. Ова поскупљена је званично забележио "Колдирети", највеће италијанско удружење за агрикултуру, према подацима Истата (Институт за статистику) за април.
Бензин
Фаза 2 за многе Италијане значи и кретање колима јер, због страха од вируса, многи не желе да користе превоз, тако да се полако примећује и пораст цена бензина које су током карантина доживеле драстичан пад.
У среду, 20. маја, изашло је истраживање урађено на 15.000 бензинских станица које показује цену бензина на селф сервису од 1,372 евра за литар, а дизела 1,259 евра за литар. Бензинске пумпе где се сипа гориво имају цену од 1,516 евра за литар бензина и 1.405 евра за дизел. ГПЛ се сипа за 0,587 евра за литар, метан за 0,981 евро за кг, ГНЛ 0,946 евра за кг.
На ауто-путевима где су цене бензина увек скупље, бензинске станице где сами сипате бензин показују просечну цену од 1,513 евра за литар (ако вас услуже онда 1,762), дизел селф сервис 1,359 евра за литар, ГПЛ 0,677 евра за литар, метан 1,064 евра за кг и ГНЛ 0,949 евра за кг.
Удружење за заштиту потрошача је дакле закључило да би све ово просечну италијанску породицу могло да кошта 536 евра више на годишњем нивоу.
Ово удружење је објаснило да трговци и фризери оправдавају ова поскупљења чињеницом да су имали високе трошкове око отварања у новим условима, а и да физичка дистанца чини своје: мањи број клијената.
Из тог разлога су направили и листу која може помоћи потрошачима да се прилагоде новим условима и купују на другачији начин.
Паметан начин куповине у Италији
1) Одлазак у куповину са већ спремном листом намирница које су нам потребне, тако да се на тај начин скраћује боравак у самопослузи.
2) Одлазак у куповину пуног стомака да не бисмо куповали и оно што нам није потребно.
3) Контролисати цене и уколико се примете нека одступања у односу на претходне дане, то не куповати и изабрати алтернативу.
4) Што се свежих намирница тиче, боље је ићи у куповину ујутру, када су испоруке свежих намирница, али исто тако се сетити да пре затварања многе самопослуге спуштају цене свежих намирница.
5) Не паничити и не куповати више од онога што је заиста потребно.
6) Куповати само сезонско воће и поврће јер је друго скупље.
7) Променити марку. Мењајући навике и купујући алтернативне марке уштеда на рачуну је загарантована.
8) Куповати воће о поврће које није већ упаковано, јер иначе у цену улази и паковање.
9) Што се робе која је намењена чишћењу куће тиче, бирати ону која има марку самопослуге јер је и до 50 одсто јефтинија.
10) Маске, рукавице и остале потребне ствари могу да нас коштају мање уколико одједном купимо већу количину. Могуће их је куповати и на интернету поредећи цене и мишљења клијената.
Коментари