уторак, 18.08.2009, 12:05 -> 17:03
štampajММФ тражи уравнотежен буџет
Представници Владе Србије на састанку са ММФ-ом морају представити избалансиране и кредибилне мере, што значи да прилагођавања мора бити и на приходној и на расходној страни буџета, рекао представник Фонда у Београду Богдан Лисоволик. Уколико све буде по плану, ревизија аранжмана крајем септембра.
Међународни монетарни фонд ће у предстојећим преговорима са Владом Србије тражити избалансиране и кредибилне мере које ће узети у обзир досадашњи развој економске ситуације и осигурати фискалну одрживост, рекао је Танјугу стални представник ММФ-а у Београду Богдан Лисоволик.
Лисоволик није желео да коментарише шта би могле да буду препоруке ММФ-а Влади Србије за покривање буџетског дефицита, па тако ни могуће повећање ПДВ-а.
Фискално прилагођавање мораће да буде избалансирано, што подразумева и приходну и расходну страну буџета, истакао је Лисоволик.
Према његовим речима, у преговорима о првобитном аранжману Србије са ММФ-ом, повећање ПДВ-а означено је као једна од главних евентуалних опција за повећање прихода српског буџета.
Током предстојеће посете Мисије ММФ-а, пажљиво ће бити одмерена и продискутована релативна вредност тих опција у светлу скорашњег развоја економске и фискалне ситуације, рекао је Лисоволик.
Коментаришући могућност да ММФ Србији одобри употребу новца из аранжмана за попуњавање буџета, Лисоволик је истакао да евентуално коришћење средстава Фонда за подршку буџету не може бити аутоматско већ захтева неке изузетне околности и договорени оквир.
То би тек требало да буде размотрено у случају Србије, рекао је Лисоволик, наводећи да су неке земље као што су Мађарска и Украјина већ користиле средства ММФ-а за подршку буџету.
Евентуално коришћење друге транше кредита, који је Србији одобрио ММФ зависи од предстојећих преговора и тачног датума заседања Борда директора Фонда, указао је Лисоволик.
Ревизија аранжмана вероватно крајем септембра
Уколико све буде ишло добро и не буде одлагања, ревизија аранжмана требало би да буде одобрена крајем септембра, прецизирао је стални представник ММФ у Београду.
Према његовим речима, ММФ тренутно ажурира своје макроекономске и фискалне пројекције тако да није могуће прецизирати процену пада бруто домаћег производа Србије у овој години.
Лисоволик је навео да, упркос недавним знацима опоравка у светској економији, пројекције Фонда за Србију у 2009. години лошије су од првобитно процењеног пада од два одсто БДП-а, на основу којег је прављен програм Владе Србије са ММФ-ом.
Мисија ММФ-а доћи ће у Београд 24. августа на разговоре са представницима Владе Србије у оквиру друге ревизије "стенд бај" аранжмана.
Делегација ММФ-а, коју ће водити Алберт Јегер, разговараће са званичницима Владе и Народне банке Србије, као и са представницима приватног сектора и академских кругова.
Споразум о "стенд бај" аранжману са ММФ-ом постигнут је у марту ове године, а Одбор директора Фонда у Вашингтону одобрио је Србији 15. маја кредит за јачање девизних резерви од приближно 2,9 милијарди евра, који ће трајати до априла 2011. године.
До сада је Србија повукла једну траншу из аранжмана од око 788 милиона евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар