понедељак, 17.08.2009, 09:50 -> 11:47
štampajЈапан "под руку" са Немачком и Француском
Растом од 3,7 одсто на годишњем нивоу заснованим на снажном извозу, јапанска економија се ослободила рецесије у другом кварталу. Друга највећа привреда света придружила се Немачкој, Француској и другим економијама у изласку из светске финансијске кризе.
Јапанска економија се ослободила рецесије у другом кварталу, растом од 3,7 одсто на годишњем нивоу заснованим на снажним извозом, чиме се друга највећа привреда света придружила Немачкој, Француској и другим економијама у изласку из светске финансијске кризе.
Опоравак у тромесечју април-јун подстакнут је јаком потражњом за јапанском извозном робом као што су видео рикордери и друге електронске направе, саопштила је данас влада.
Испоруке у Кину и друге резмље у брзом развоју биле су нарочито велике. Извоз је порастао за 6,3 процената у односу на предходни квартал, што је највиша стопа раста јапанског извоза од другог тромесечеја 2002.
Од помоћи су биле и стимулативне мере владе, као што је давање новца и повластица за куповину еколошких производа.
Упркос повећању извоза, економисти кажу да опоравак врло брзо може да остане без даха зато што је домаћа потражња остала слаба. Плате падају а незапосленост је досегла шестогодишњи врхунац од 5,4 одсто пошто су компаније као Тојота (Тоyота) и Сони (Сонy) укинуле хиљаде радних места.
Јапанска привреда је прошла кроз годину дана дуг пад током кога се бруто домаћи производ земље оштро смањивао, укључјући најтеже умањење икад од 13,1 одсто забележено у последњем кварталу 2008.
Вести из Јапана долазе упоредо са знацима да светска економија можда излази из кризе.
Прошле седмице, Француска и Немачка, две највеће европске привреде, су објавиле да су у другом кварталу наставиле прекинути раст, док је Хонгконг такође рекао да је у плусу после годину дана рецесије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар